Pielęgnuj bliskość w rodzinie

bliskość w święta

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. My, dorośli jednak bardzo często o tym zapominamy, skupieni na porządkach, zakupach, domykaniu miliona spraw przed świętami. Atmosfera świąt pojawia się coraz później, bywa też, że wcale. Na szczęście dzieci przypominają nam o magii tych ciepłych dni.

Pamiętasz, że gdy byłaś dzieckiem, czekałaś na świąteczny czas bardzo zniecierpliwiona? Cieszyłaś się na ubieranie choinki, prezenty, na te wszystkie ozdoby i pierwszą gwiazdkę. Teraz gdy jesteś dorosła, bywa, że zupełnie inaczej myślisz o świętach. Masz więcej obowiązków i przygotowań; podchodzisz do tego bardziej na zasadzie, muszę to zrobić, niż chcę to zrobić. Na szczęście dzieci przypominają Ci, czym tak naprawdę są święta.

Rodzinne święta pełne bliskości

Myślę, że włączenie pociech w przygotowania świąteczne mogą przywrócić w Waszym domu utraconą magię i ciepło tego wyjątkowego czasu. Zgadzasz się ze mną?

Wspólne przygotowywanie potraw świątecznych

Wspólnie z dziećmi zdecydujcie, jakie posiłki będziecie serwować podczas kolacji wigilijnej i przez kolejne dwa dni świąt. Często te przygotowania poprzedzone są kilkudniowymi przygotowaniami, dlatego warto zrobić to znacznie wcześniej, a później wyznaczyć dni i godziny, kiedy wszyscy razem jesteście w kuchni i gotujecie pyszności na świąteczny stół.

Wiem, że gotowanie z dziećmi trwa dwa, a nawet trzy razy dłużej, niż jakbyś zrobiła wszystko sama, ale czy to nie jest jeden z najlepszych momentów budowania bliskości? Kuchnię się posprząta, ubrania się upierze, a radość zostanie!

Spędzajcie razem jak najwięcej czasu

Święta powinny być czasem spędzanym w gronie najbliższych i tych, których kochamy. To jest oczywiste, ale bardzo często o tym zapominamy. Ockniesz się dopiero, jak uświadomisz sobie, że minął cały tydzień, a Ty nie spędziłaś z dzieckiem ani jednej godziny, nie zagrałaś w planszówkę, nie przeczytałaś książki na dobranoc. W tygodniu każdy z nas ma mnóstwo obowiązków, dlatego proszę Cię, abyś w ten świąteczny czas zwolniła.

Pakowanie prezentów i ozdabianie domu

Świetnym sposobem na spędzenie wspólnie czasu, może być pakowanie prezentów. Kupcie piękny kolorowy papier, wstążki, kokardki i pakujcie podarki dla bliskich. Również świetnym pomysłem jest wspólne ubieranie choinki i przystrajanie domu w świąteczne dekoracje. Możecie też stworzyć swoje ozdoby. Wykonane samodzielne płatki śniegu, bałwanki, choinki, renifery czy świąteczne skarpetki z pewnością stworzą magiczną atmosferę Świąt dla Twoich dzieci.

Magiczna atmosfera świąt

Wspólne przygotowywanie potraw, śpiewanie kolęd albo słuchanie ich w radio, ozdoby świąteczne, choinka… to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę świąt w każdym domu. Świece i lampki choinkowe są idealnym dopełnieniem, tworząc tak ciepły klimat, że każdy z nas zaczyna się uśmiechać. Bądźcie wtedy razem, nie spieszcie się nigdzie, przytulajcie się i rozmawiajcie, to jest najcenniejsze, co możecie dać sobie nawzajem. Jak to było, gdy byłaś dzieckiem.

Święta to wyjątkowy czas, przywołujący wspomnienia, być może czasem wspominasz, jak to było, gdy byłaś dzieckiem. Święta często przybliżają nas do tych chwil. Może jest coś, co zawsze chciałaś dostać. Podaruj ten wyjątkowy prezent tej małej dziewczynce, którą nosisz w sobie. Zaopiekuj się swoim wewnętrznym dzieckiem i daj sobie to, co najważniejsze dla Ciebie. Nie krytykuj i nie oceniaj, niech to będzie coś ważnego dla Ciebie. Może jakaś wyjątkowa książka? A może płótno i farby do malowania?

Życzę Wam, aby te święta były pełne wyjątkowych chwil – ciepłe, radosne i spokojne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top