W Nowym Roku stawiam na…

rodzina, dziecko, nowy rok

Nowy Rok to taki czas, kiedy grubą kreską chcemy najczęściej oddzielić się od tego, co było złe i z nadzieją patrzeć na te nowe 365 dni. Niestety pod wpływem chwili radości spowodowanej nadejściem nowego roku powielamy stare błędy, wymyślając kolejne noworoczne postanowienia, których i tak nie zrealizujemy.

Dzieci na nas patrzą i bacznie obserwują. Bardzo często powielają nasze błędy, złe zachowania i wypowiadają się, używając naszych słów. Od razu rodzi się pytanie, co możemy zrobić, aby w Nowym Roku nasze życie wyraźnie się zmieniło? Na co mamy wpływ, a co możemy odpuścić?

Będzie to wymagało od Was dużo pracy, ale wierzcie mi – warto, aby w nowym roku postawić na…

… zabawę i wspólny czas

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, a cóż jest lepszego niż wspólna rodzinna rozrywka? Pokażcie dzieciom, że potraficie się bawić, obudźcie w sobie dziecko! Spędzajcie razem więcej czasu niż w roku ubiegłym. Zaznaczcie w kalendarzu terminy niepodlegające zmianie, a które będą dotyczyły wspólnie spędzonego czas.

… realne wyzwania

Nie ma nic bardziej demotywującego, niż niezrealizowane cele albo zrealizowanie nie tak dobrze, jakbyśmy chcieli. Dlatego namawiam Was, abyście wspólnie z dziećmi rozmawiali o tym, w czym jesteście dobrzy, a w czym nie do końca. Jeśli przekonacie dzieci, że nie muszą być najlepsze we wszystkim, co robią, dacie im najlepszą lekcję życia. Wy możecie pokazać, że również popełniacie błędy, ale że staracie się zawsze wyciągać z nich wnioski.

… dbanie o siebie

Jeśli macie czas dla rodziny, to znajdźcie również czas tylko dla siebie. Dla dzieci to będzie wyraźny sygnał, że każdy w rodzinie ma takie same prawa i obowiązki i że każdy jest ważny. To dla dzieci sygnał, że odrobina zdrowego egoizmu nikomu nie zaszkodzi.

… przemyślane oceny

To jedna z ważniejszych nauk, jakie możemy dać naszym dzieciom. Trudno jest nie oceniać, robimy to wręcz automatycznie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć dzieci, że zanim otwarcie kogoś ocenią, powinny zastanowić się kilka razy i realnie spojrzeć na sytuację.

… słuchanie drugiej osoby

Nie bez powodu mówi się, że milczenie jest złotem, a mowa srebrem. Najczęściej lubimy mówić, a ze słuchaniem mamy spory problem. Zacznijcie od swojego najbliższego otoczenia, rozmawiajcie ze sobą i słuchajcie siebie z uwagą.

… uśmiech

Cóż jest piękniejszego od uśmiechu ludzi, których kochamy? Zachowujcie się więc tak, żeby uśmiech pojawiał się najczęściej, jak to możliwe. Bądźcie dla siebie życzliwi, mili i szanujcie się nawzajem.

… ruch

Sport to zdrowie, a aktywne spędzanie czasu z rodziną to świetna sprawa. Jeździjcie na rowerach, spacerujcie, chodźcie po górach. Każda aktywność wykonywana wspólnie mocno Was zbliży. Dodatkowo pokażecie dzieciom, że warto się ruszać, stanie się to ich codziennością.

… naukę nowych rzeczy

Pokaż dziecku, że człowiek uczy się przez całe życie, nawet jak jest już dorosły i ma ustabilizowaną sytuację zawodową. Naucz dziecka ciekawości świata, chęci zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Rozmawiaj z dzieckiem o otaczającym Was świecie i o ciekawostkach z nim związanych.

Rzeczy, które Wam wypisałam to moim zdaniem jedne z ważniejszych, aby życie było lepsze. Zauważcie, że wszystkie mają wspólny mianownik, jest nim rodzina.

Rodzina dla mnie jest fundamentem, podstawą istnienia. Jest moją ostoją, moją bezpieczną przystanią, w której mogę się schronić, gdy czuję zagrożenie. Chciałabym, aby każdy z Was miał tę przystań i aby Wasze dzieci czuły, że jesteście z nimi zawsze, niezależnie od sytuacji.

W Nowym Roku życzę Wam konsekwencji w realizacji planów, cierpliwości i pogody ducha.
Życzę Wam, aby ten Nowy Rok przyniósł wiele radości, a w trudniejszych chwilach dużo siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top