Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?

dziecko przy komputerze, dziecko, komputer, rodzina

Komputer towarzyszy nam niemal bez przerwy w codziennym życiu i w pracy. Teraz w sytuacji pandemii tym bardziej! Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez elektroniki. Dzieci młodsze i te starsze również, wychowane w czasach nieograniczonego dostępu do telewizora, komputera, internetu potrafią spędzać przy urządzeniach sporo czasu. To my, rodzice, musimy zadbać o higienę czasu spędzonego przed komputerem.

Dla dzieci komputer to nic niezwykłego, od urodzenia widzą, jak rodzice pracują i odpoczywają przed komputerem, dlatego wpisał się on w ich umysły w sposób niezwykle naturalny. To z nim się uczą liczyć i czytać, rysują i słuchają bajek, grają czy szperają w sieci.

Dziecko i komputer

Korzystanie z komputera przez dzieci wzbudza wiele emocji wśród dorosłych. Jedni uważają, że komputer jest zły i należy trzymać dzieci z dala od elektroniki, drudzy wręcz przeciwnie, twierdzą, że w dzisiejszym świecie każde dziecko powinno umieć posługiwać się komputerem.

Tak naprawdę wiele w tej kwestii zależy od rodziców i ich przekonań oraz od zainteresowań dzieci. Jeśli dziecko chce uczyć się za pomocą komputera, nie powinniśmy mu tego zabraniać, natomiast jeśli jedyną atrakcją są gry komputerowe, to należy ten czas odpowiednio dawkować.

Internet to ogromne możliwości dla dzieci

Dziś, kiedy jesteśmy zamknięci w domu, nie chodzimy do pracy, a dzieci do szkoły, wszystko odbywa się zdalnie. Ta nowa rzeczywistość wymusiła na nas zmianę myślenia i podejścia do pewnych spraw.

Komputer i internet to bez wątpienia ogrom możliwości. Dzieci mają zdalne lekcje, podczas których spotykają się z nauczycielami i kolegami z klasy, oglądają bajki, filmy i grają w gry, zarówno rekreacyjne, jak i dydaktyczne.

Pozytywy wynikające z korzystania z komputera

Korzystanie z komputera niesie ze sobą sporo korzyści dla dzieci, ale to nie jest tak, że uważam, że można pozwalać dzieciom na nieograniczone korzystanie z urządzeń elektronicznych. Wszystko jest dla ludzi, jak to się mówi, ale również wszystko z umiarem. Umiejętne korzystanie z komputera i wpajanie dzieciom, że to świetne narzędzie do zdobywania wiedzy ma dobry wpływ na:

  • aktywny odbiór przekazu przez dziecko,
  • wzmożony wysiłek intelektualny,
  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,
  • ćwiczenie spostrzegawczości, kreatywności,
  • poznawanie nowych technologii niezbędnych w dzisiejszym świecie.

Zasady korzystania z komputera przez dzieci

Po pierwsze, zanim zdecydujesz się kupić dziecku grę, o którą tak bardzo prosi, sprawdź, dla jakiego wieku jest dedykowana, jaka jest jej fabuła i o co w niej chodzi. Jak zapewne wiesz, dzieci uwielbiają rozmawiać o grach komputerowych z rówieśnikami, wymieniając się spostrzeżeniami, doświadczeniem i tym, jaką imponującą kolekcję mają w domu. Później słyszysz, że Kuba gra w tę grę i Twoje dziecko też chce, a Mateusz ma jeszcze inną, która jest świetna i bardzo pożądana. W głowie może się zakręcić.

Zachęcam do podejścia do tematu rozsądnie. Nie odmawiaj dziecku gier komputerowych, ale też trzymaj się wspólnie ustalonych zasad. Pamiętaj, że jest mnóstwo innych, ciekawych i równie zajmujących zajęć, jak gry komputerowe.

Możesz oczywiście zainstalować na komputerze takie gdy, w które będziecie grać razem. Jeśli rodzinnie korzystacie z konsoli do gier, czy komputera, żeby się bawić, tworzyć zespół, to uważam, że jest to fajna forma spędzania wspólnego czasu. Możesz wtedy zaobserwować reakcje swojego dziecka na porażkę, czy zwycięstwo i wyjaśniać, jak reagować, gdy w grę wchodzą spore emocje.

Rozmawiaj z dzieckiem o grze, w którą tak lubi grać. Pytaj, jakie są jej zasady, co dokładnie trzeba w niej robić, czy są tam inny gracze. Angażuj się i pozwól dziecku opowiedzieć, bo z pewnością jest bardzo podekscytowane i mocno zaangażowane.

Kończąc, mam nadzieję, że dostrzegasz zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dostępności do komputera. Po pierwsze to my, jako rodzice, musimy mieć świadomość, w jaki sposób dane gry wpływają na rozwój społeczny, poznawczy i emocjonalny naszych dzieci.

1 Odpowiedź

  1. Olina
    12 kwietnia 2022

    Ciekawe gry edukacyjne, fajny sposób na zajęcia dodatkowe z domu i sprawdzenie czy nasz dziecko w ogóle jest zaineresowane kodowaniem jest tutaj https://www.zaprogramowani.com/blog/10-stron-do-nauki-kodowania-dla-dzieci/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top