Praca w domu z dzieckiem

praca w domu, praca zdalna

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy, wymaga od nas zmiany organizacji codzienności. Wielu z Was pracuje zdalnie w domu i opiekuje się dziećmi. Postanowiłam więc napisać, jak to wszystko pogodzić, żeby nie zwariować. Nie ukrywajmy – to dla każdego bardzo trudna sytuacja.

Wraz z moim zespołem również musiałam przejść na zdalny system pracy. Momentami mam wrażenie, że całe nasze życie wywróciło się do góry nogami. Nie możemy wychodzić z domu, uczymy się zdalnie, pracujemy zdalnie, zakupy robimy online. Każdy z nas musiał z dnia na dzień przeorganizować rzeczywistość i odnaleźć się w tym.

Na szczęście człowiek potrafi bardzo szybko dostosować się do nowych warunków, więc mam nadzieję, że dziś, gdy czytasz ten post, jesteś już pogodzona z sytuacją i Twoja organizacja rzeczywistości w domu przebiega sprawnie.

Organizacja pracy w domu

Pewnie zauważyłaś, że kilka razy podkreśliłam słowo organizacja. Umiejętne zarządzanie czasem w tym momencie jest kluczowe, żebyś mogła spokojnie pracować, znalazła czas dla dzieci i może chwilę dla siebie.

W zależności od tego, jak duże masz dzieci, tak trzeba się organizować. Dziecko przedszkolne wymaga zupełnie innej uwagi i opieki niż dziecko szkolne. Z małym dzieckiem trzeba się więcej bawić, wymyślać nowe aktywności, bo szybko się nudzi, a to w momencie, gdy pracujesz zdalnie, może stanowić nie lada wyzwanie.

Podobnie jest z dziećmi, które rozpoczęły dopiero naukę w szkole. Może zajmą się same zabawą, ale jeśli chodzi o naukę, to musisz poświęcić im sporo czasu. Nauczyciele wysyłają za pomocą Librusa zadania na dany dzień i trzeba je rozwiązać. Uczysz się więc z dzieckiem ok. 2-3 godziny dziennie, a później nadrabiasz pracę. Zdarza się, że Twoje dzieci mają organizowane zajęcia zdalne, więc przed południem możesz pracować, ale to jest na razie rzadkość.

Jak organizować pracę w domu?

Zdradzę Ci kilka sposobów, na lepszą organizację czasu w Waszej rodzinie.

1. Wstawaj wcześniej, póki dzieci jeszcze śpią i zrób najpilniejsze rzeczy w pracy.
2. Jeśli wolisz pracować wieczorem, rzeczy wymagające dużej koncentracji zrób, jak dzieci pójdą spać.
3. Koniecznie ustal z dziećmi plan dnia. Rozpiszcie na kartce godziny nauki, pracy i zabawy. Powieście ten plan w miejscu dostępnym i widocznym dla wszystkich.
4. Dobrze jest podzielić się obowiązkami z mężem/partnerem, jeśli to możliwe. Ustalcie sobie harmonogram pracy i opieki nad dzieckiem i wymieniajcie się co 2-3 godziny. Takie rozwiązanie powinno Wam pomóc pogodzić wszystkie obowiązki.
5. Jeżeli wychowujesz dziecko samodzielnie i mieszkasz z nim sama, to mogę Ci poradzić, żebyś skorzystała z punktu 1. Jednak, gdy będziesz wstawać znacznie wcześniej, żeby popracować, to później odpuść sobie i nie staraj się być perfekcyjną panią domu. Rób to, co koniecznie musisz, a reszta poczeka na lepszy czas.

Bądźmy dla siebie życzliwi

Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy odbija się na wszystkich domownikach. Na rodzicach, dzieciach, dziadkach, jeśli z Wami mieszkają. Możecie poczuć w pewnym momencie złość i frustrację, na to, że nie możecie wyjść z domu, że nie macie chwili spokoju, że musieliście nagle zrezygnować ze wszelkich aktywności i spędzać ze sobą każdą chwilę.

Kwestie mieszkaniowe również odgrywają tutaj bardzo dużą rolę. Jeśli macie duży dom, każdy swój pokój, Ty gabinet do pracy, to sprawa jest prostsza niż dla osób, które mają małe mieszkanie i zero prywatności.  Nie jesteśmy przyzwyczajeni do przebywania ze sobą 24h na dobę. Musimy wznieść się czasem na wyżyny wyrozumiałości, spokoju i cierpliwości. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, dlatego jeśli potrafisz odpuść sobie i innym.

Każdy rodzic wie, jak trudno jest pogodzić pracę w domu z opieką nad dzieckiem. Nerwy w niczym nam nie pomogą, a mogą doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Nie spinaj się, nie staraj się być perfekcyjna we wszystkim, odpuść sobie i innym domownikom. Jeśli chcą, niech biegają w piżamie cały dzień, jeśli chcą, niech zagrają w grę albo oglądają bajkę godzinę dłużej niż zwykle. My, rodzice, jesteśmy tylko ludźmi i dla naszego zdrowia psychicznego, musimy sobie teraz odpuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top