Dziewiąty miesiąc ciąży

ciążą, kalendarz ciąży, dziecko

Dziewiąty miesiąc ciąży tak bardzo wyczekiwany przez Ciebie wreszcie nadszedł. Zostało już naprawdę niewiele czasu i wreszcie zobaczysz swoje dzieciątko. Zanim jednak to nastąpi, przygotuj się dobrze do porodu i późniejszego połogu. Zapraszam Cię do lektury artykułu, w którym opowiem Ci troszkę o zmianach dziewiątego miesiąca i o tym, jak przygotować się do porodu.

Zanim jednak opowiem Ci, co dzieje się w dziewiątym miesiącu ciąży, zapraszam do przeczytania wcześniejszych tekstów, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z nimi zapoznać:

Emocje w dziewiątym miesiącu ciąży

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Nabieraj sił, wypoczywaj, relaksuj się. Z pewnością masz świadomość, że poród może nastąpić w każdej chwili, więc różne emocje Tobą targają. Jeśli czujesz lęk to rozmawiaj z bliskimi na ten temat, nie duś w sobie emocji, bo to niezdrowe dla Ciebie i dla dziecka.

Możesz mieć problemy ze spaniem, nie tylko ze względu na duży brzuch, ale właśnie z powodu stresu, natłoku myśli i tego, czy poradzisz sobie, np. z bólem porodowym. Warto takie sprawy przedyskutować z personelem szpitala, w którym będziesz rodziła. Zapytaj jakie formy znieczulenia mogą Ci zaproponować podczas porodu naturalnego. Być może te informacje Cię uspokoją.

Dla Twojego spokoju przygotuj torbę ciążową. Niech leży i czeka, aż przyjdzie czas. Pamiętaj o dokumentach, tj. dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań.

Twoje ciało w dziewiątym miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu ciąży Twój brzuch jest już naprawdę duży i mocno ogranicza Twoje ruchy. Jeśli masz problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania, to najlepiej śpij na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach ani na prawym boku nie jest polecane ze względu na ucisk kręgosłupa i bezpieczeństwo dziecka.

Zwykle ok. 4 tygodnie przez porodem główka maluszka schodzi do kanału rodnego i wówczas brzuch mocno opada. Przynosi Ci to ulgę w postaci możliwości złapania głębokiego oddechu, ale niestety parcie na pęcherz staje się bardziej uciążliwe.

W poprzednim artykule wspominałam Ci o skurczach Braxtona-Hicksa, ale warto wspomnieć również teraz. Skurcze przepowiadające zwykle nie są bolesne. Najczęściej są nieregularne, raz silniejsze, a raz słabsze, słabną lub zanikają, gdy chodzisz, zmienisz pozycję lub weźmiesz kąpiel.

Na kilka lub kilkanaście dni przed porodem odejdzie tzw. czop śluzowy, który przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcjami. Tak, jak wspomniałam odejście czopa nie oznacza, że właśnie rozpoczął się poród, ale z pewnością świadczy o tym, że to już tuż tuż.

Dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży

Dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży jest już gotowe do życia poza brzuchem mamy. Ma świetnie rozwinięte zmysły dotyku i smaku, z których najczęściej będzie korzystał w pierwszych tygodniach swojego życia. To one właśnie pozwolą maluszkowi poznawać świat zaraz po urodzeniu.

Dzieciątko dostało już od Ciebie wszystko, czego będzie potrzebowało aby przyjść na świat.

Pod koniec 9. miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • mierzy od 48 cm do 64 cm
  • waży od 2,7 kg do 4,5 kg

Ważne badania w dziewiątym miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić Ci takie badania:

  • badanie ogólne moczy – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek
  • pH wydzieliny pochwowej – badanie to pozwoli ocenić stan bakteriologiczny pochwy i szyjki macicy
  • wysokość dna macicy
  • ciśnienie krwi
  • wagę
  • ciśnienie tętnicze
  • badanie KTG (kardiotokograficzne) – to badanie pokazuje i rejestruje tętno płodu

Na koniec mam dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu, czyli skurczy:

  • regularne skurcze, trwające ok. 8, 10 minut, a później częstsze, co 5 minut
  • skurcze są coraz silniejsze, mimo kąpieli i spaceru
  • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy
  • ból promieniuje na brzuch i dolną partię kręgosłupa

Oczywiście niewątpliwą oznaką, że zaczął się poród, jest odejście wód płodowych. Wówczas należy jak najszybciej pojechać do szpitala, ponieważ sam poród może trwać od kilkudziesięciu minut, do nawet kilkunastu godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top