Terapia metodą Tomatisa

Nie ukrywam, że jestem fanką nowoczesnych metod terapeutycznych, uwielbiam wyszukiwać dla swoich klientów różne możliwości rozwoju. Mimo iż pandemia trochę pohamowała nasze tegoroczne plany związane z nowoczesnymi technologiami w terapii i badaniach dzieci, to chce Wam trochę opowiedzieć o tym, co wkrótce pojawi się w naszej placówce, a co już się pojawiło. Z przyjemnością zdradzę Wam również, co pojawi się w waszych domach. Dzisiaj chcę Wam napisać kilka słów o sprzęcie i metodzie terapii Tomatisa, która pojawi się wkrótce w naszej placówce dzięki wygranym przez nas projekcie Unijnym.

Zanim jednak skupimy się na tym, co to jest metoda Tomatisa, poznajmy autora tej metody.

Profesor Alfred Tomatis (1920-2001), francuski otolaryngolog, neurolog, foniatra. Dokonał wielu badań i obserwacji, które doprowadziły do powstania tzw. metody Tomatisa. Napisał czternaście książek oraz wiele artykułów. Przez lata leczył ludzi, w tym sławne gwiazdy, takie jak Gérard Depardieu, Maria Callas oraz Romy Schneider. Ponadto założył Centra Tomatisa w wielu krajach na całym świecie.

Metoda Tomatisa

Głównym celem treningu słuchowego jest wspieranie funkcji słuchowej, a poprzez to poprawa koncentracji, kreatywności, rozwój zdolności językowych i komunikacyjnych oraz zwiększenie potencjału człowieka w nauce i prawidłowym rozwoju psychoruchowym.
Badania Tomatisa pokazały również, że uszy odgrywają bardzo istotną rolę w kontroli głosu i mowy. Ucho wpływa na świadomość ciała i kontroluje równowagę.

Na czym polega trening słuchowy

Trening słuchowy polega na słuchaniu dźwięków poprzez urządzenie zwane elektronicznym uchem. Jest to idealny model ludzkiego ucha, który pozwala wyćwiczyć ucho pacjenta w taki sposób, aby mogło prawidłowo pracować. Ćwiczenia stymulują centralny system nerwowy,
szczególnie korę mózgową, odpowiedzialną za procesy myślenia.

Stymulacja ucha odbywa się poprzez dźwięki o określonej, wysokiej częstotliwości. Wszystkie dźwięki są odpowiednio filtrowane w zależności od indywidualnych wymogów i potrzeb. W metodzie Tomatisa wykorzystuje się muzykę poważną m.in. Mozarta oraz Chorały Gregoriańskie, a także dźwięki mowy ludzkiej.

Komu może pomóc trening metodą Tomatisa

Z treningu metodą Tomatisa może skorzystać każdy, kto chce polepszyć swoje możliwości i udoskonalić dotychczasowe funkcjonowanie. Efekty są szybko dostrzegalne, co potwierdzają badania kontrolne. Metodę tą stosuję się u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W szczególności, jeśli występują któreś z podanych objawów:

  • u dzieci:
    – trudności szkolne,
    – zaburzenia koncentracji,
    – dysleksja,
    – zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy),
    – zaburzenia głosu (np. chrypki dziecięce będące rezultatem nadużywania głosu przez dziecko),
    – słaba przyswajalność języków,
    – konieczność powtarzania poleceń,
    – trudności z czytaniem i pisaniem,
    – mylenie strony lewej z prawą,
    – nadwrażliwość emocjonalna.
  • u dorosłych:
    – słaba pamięć,
    – zaburzenia mowy,
    – stres,
    – depresja, nerwica, bezsenność,

Jakie korzyści można osiągnąć po treningu

Po treningu metodą Tomatisa można zaobserwować wiele pozytywów, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, np.

  • polepszenie koordynacji ruchowej,
  • lepsze radzenie sobie z emocjami,
  • zmniejszenie stresu,
  • zwiększenie koncentracji,
  • większa efektywność zapamiętywania.

Podczas terapii metodą Tomatisa następuje stymulacja centralnego układu nerwowego, a zwłaszcza te ośrodki kory mózgowej, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie naszego organizmu.

Zastosowanie metody Tomatisa pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów, jeśli chodzi o poprawę dykcji, wysławiania się, co z kolei podnosi samoocenę.

Terapia metodą Tomatisa a autyzm

Metoda Tomatisa bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie dzieci z autyzmem. Celem terapii jest rozwój lub ponowne wywołanie komunikacji, która została utracona lub zaburzona. Ucho i jego funkcje odgrywa w tej kwestii kluczową rolę.
Osoby autystyczne bardzo często są nadwrażliwe na dźwięki, zasłaniają uszy rękami, mają napady histerii. Bardzo ważna jest regulacja integracji sensorycznej oraz zmniejszenie nadwrażliwości. Zaniedbanie tych procesów może powodować zachowania typu: obrona przed dotykiem, brak kontaktu wzrokowego.

Po przebytej terapii Tomatisa:

  • zmniejsza się wrażliwość na bodźce,
  • zmniejszają się lub wycofują zachowania typowo autystyczne,
  • polepsza się kontakt wzrokowy i precyzyjne funkcje motoryczne,
  • poprawia się sen oraz apetyt,
  • dzieci zaczynają dostrzegać otaczający je świat,
  • spokojnie przyjmują nowe bodźce.

Tym bardziej cieszę się, że wkrótce ten sprzęt pojawi się w naszej codziennej terapii z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top