Historia Dnia Dziecka

dzień dziecka, dziecko, dzieci

Dzień Dziecka to niewątpliwie ulubione święto wszystkich dzieci. Prezenty, niespodzianki, wyjazdy, wycieczki… czego my – rodzice nie robimy, żeby sprawić naszym pociechom radość tego dnia. Oprócz tego, że jest to święto radosne, jest również świętem niezwykle istotnym, uświadamiającym, że prawa dzieci wciąż nie są należycie przestrzegane.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy nieprzerwanie 1 czerwca od 1952 roku za sprawą Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa (The International Union for Protection of Childhood). Głównym celem tego święta początkowo było przede wszystkim uświadomienie światu, że prawa najmłodszych powinny być respektowane, że dzieci nie powinny chodzić głodne, nie powinny uczestniczyć w wojnach, ani być krzywdzone.

Historia Dnia Dziecka

Dzień dziecka obchodzony jest na całym świecie. Tradycję tę zapoczątkował biskup Charles Leonard pastor uniwersalnego kościoła Odkupiciela w Chelsea w stanie Massachusetts w drugą niedzielę czerwca w 1856 roku. Doktor prowadził specjalną służbę poświęconą pomocy dzieciom.

Jak już wcześniej wspomniałam, Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku. Przed rokiem 1952, Dzień Dziecka istniał już w kalendarzach niektórych krajów, między innymi w Chinach od 1926 roku i w Polsce od 1 czerwca 1950 roku. W 1953 roku do obchodów tego święta przyłączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych i w wielu krajach święto dzieci przypada na dzień 20 listopada (obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka), w dniu upamiętniającym uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku.

  • Daty obchodzenia Dnia Dziecka w różnych krajach na świecie:
  • Polska, Czechy, Słowacja i Ukraina – 1 czerwca
  • Egipt, Irlandia, Kanada – 20 listopada
  • Turcja – 23 kwietnia
  • Niemcy – 20 września
  • Włochy – 6 stycznia
  • Japonia – 5 maja
  • Argentyna – 2 niedziela sierpnia
  • Australia – 4 środa października
  • Węgry – ostatnia niedziela maja

Ciekawostki związane z Dniem Dziecka

U naszych zachodnich sąsiadów termin obchodzenia Dnia Dziecka jest kwestią problematyczną, a wynikło ze skomplikowanej historii tego kraju. W RFN dzień ten świętowany był 20 września, zaś w NRD – 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dniem Dziecka w Niemczech jest 20 września, jednak wiele osób i tak świętuje go 1 czerwca.

W niezwykły sposób wygląda święto dziewcząt i chłopców w Japonii. Obchodzone oficjalne od 1948 roku (zwane Kodomo-no hi), jednak istniejące w Japonii już od wieków. Wywodzi się ze święta chłopców, zwanego Tango-no Sekku, świętowanego 5 maja. W tym dniu rodzice przygotowują latawce w kształcie karpia z papieru bądź z tkaniny (zwanego Koinobori) i wywieszają je na długich masztach przed domem. Ilość karpi na maszcie wynika z ilości dzieci w danej rodzinie. Ryba ta, zgodnie z japońskimi tradycjami i religią, to symbol siły, odwagi i niezwykłej determinacji, gdyż może płynąć pod prąd nawet szybkich strumieni i wodospadów. Według japońskich legend celem karpia jest przemiana w smoka, którego z kolei cechuje niezwykła dobroć. Stawiając maszty z karpiami, rodzice składają zatem swoiste życzenia pomyślności swoim dzieciom, by tak jak te ryby, były odważne i dzielnie szły przez życie. Wewnątrz domu ustawiane są natomiast figurki i lalki przedstawiające słynnych bohaterów. Na terenie całej Japonii organizowane są imprezy, które mają na celu uczczenie dziecięcego święta.

W Japonii istnieje także tradycyjne święto dziewczynek obchodzone 3 marca, czyli w Festiwal Lalek lub Festiwal Dziewcząt. Jest to dzień modlitwy za zdrowie i szczęście dziewczynek. Rodzice dziewcząt układają w ten dzień papierowe lalki, ubrane w tradycyjne stroje japońskie.

Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Pamiętajmy, że o spokój i szczęście dzieci musimy dbać każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top