Terapia ruchem i tańcem

Świat, w którym żyjemy, pędzi. Codziennie doświadczamy stresu, pośpiechu, przeróżnych emocji, ogólnie jesteśmy mocno przebodźcowani. Trudno znaleźć nam spokój i równowagę, ciężko się wyciszyć, odpocząć, zrelaksować. Mówię nie tylko o dorosłych, ale również o dzieciach. Dlatego dziś chcę ci opowiedzieć o świetnym rozwiązaniu dla nas wszystkich – terapii tańcem i ruchem.
Gdy chcemy zachować równowagę w życiu, musimy nauczyć się korzystać z chwili spokoju i odprężenia. Zarówno my, jak i nasze dzieci, potrzebujemy tego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Jest to tak ważne, jak jedzenie i oddychanie.

Terapia tańcem i ruchem

Taniec i ruch są naturalnymi elementami, z których możemy korzystać i niesamowicie dużo czerpać. Dziecko już od najmłodszych lat, ucząc się chodzić, nabywa również umiejętności panowania nad gestami, ruchami, krótko mówiąc nad swoim ciałem. Te umiejętności pozwalają w określony i przemyślany sposób wykonywać poszczególne gesty, a co za tym idzie – lepiej komunikować się ze światem. Idźmy zatem krok dalej.

Choreoterapia

Terapia ruchem i tańcem zwana choreoterapią należy do nurtu terapii poprzez sztukę. Definicja choreoterapii mówi, że jest to psychoterapeutyczne wykorzystanie ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną i psychiczną integrację człowieka. Za ojca choreoterapii uznaje się węgierskiego tancerza, choreografa i teoretyka tańca, działającego w pierwszej połowie XX wieku w Anglii i w Niemczech, Rudolfa von Labana. W Polsce choreoterapię rozwinęła Zofia Aleszko. Obecnie zajmują się nią między innymi w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Warszawie oraz Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii w Poznaniu.

Czym jest choreoterapia?

Choreoterapia, czyli terapia tańcem to aktywna praca z ciałem poprzez taniec i w towarzystwie różnorodnej muzyki. Opiera się na kompleksowym ujęciu człowieka, tj. na jego myślach, emocjach, odczuciach i ruchu płynącego z ciała. To ostatnie jest o tyle ważne, że to właśnie gesty, mimika i nasz sposób poruszania może bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego ducha.

Dzięki terapii ruchem i tańcem pewne odruchy, które wszyscy mamy, a nad którymi się zwykle nie zastanawiamy, można nazwać i przyporządkować do określonych uczuć i emocji. Daje nam to ogromną wiedzę i możliwości lepszego zrozumienia samego siebie. To czas doświadczania, poszukiwania i otwierania się na nowe doznania, które spowodują, że nasze życie będzie pełniejsze. Umiejętność radzenia sobie w codziennych sytuacjach jest niezwykle ważna, dlatego warto uczyć dzieci tego od najmłodszych lat.

Muszę tutaj zaznaczyć bardzo ważną rzecz – choreoterapia nie jest pozbawiona metodologii. Ma swoje zadania i cele do spełnienia, z udziałem, lub bez udziału naszej świadomości. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Do najważniejszych zadań choreoterapii należą:

  • zwiększenie świadomości siebie,
  • rozpoznawania i nazywanie uczuć towarzyszących nam każdego dnia,
  • akceptacja siebie i swojego ciała,
  • wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie,
  • świadomość własnego ciała, jego granic i potrzeb,
  • uspokojenie, rozluźnienie i pozbycie się napięcia oraz stresu,
  • wzrost sprawności fizycznej,
  • budowanie spójnej osobowości i integracji psychofizycznej.

Choreoterapia – dla kogo?

Terapia tańcem zalecana jest między innymi osobom z dolegliwościami fizycznymi, z zespołem Downa, z chorobą Alzheimera, czy Parkinsona, osoby zmagające się z depresją, lękiem, nerwicą. Z choreoterapii mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Z terapii tańcem oczywiście mogą również skorzystać osoby zdrowe, odczuwające codzienne zmęczenie lub napięcie spowodowane życiowymi sytuacjami. W choreoterapii nieistotny jest wiek, płeć, poziom sprawności, czy umiejętności taneczne. Każdy z nas potrafi tańczyć, nieważne jak, ważny jest ruch. Ruch, który jest życiem, jest zmianą, a dzięki choreoterapii jesteśmy w stanie poszerzyć świadomość naszego ciała i całego siebie.

Terapia tańcem dają wiele możliwości i sposobów na polepszenie różnych aspektów życia. Od wzrostu radości i energii życiowej do uspokojenia, wyciszenia, relaksu.

Poniżej przedstawiam Wam kilka ciekawych książek o choreoterapii, tańcu i ruchu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top