HRV Biofeedback

HRV Biofeedback, czyli biofeedback rytmu serca dotyczy pracy ze wskaźnikiem tętna, który mierzy przepływ krwi w palcu za pośrednictwem podczerwieni. Następnie informacje przekazywane są do aplikacji, która pokazuje m.in. rytm naszego serca. Drugi czujnik przekazuje informacje na temat oddechu. Zapraszam do lektury tekstu o HRV Biofeedback, niezwykłej metodzie terapeutycznej.

Metoda HRV Biofeedback pozwala nam określić i pracować ze zmiennością rytmu serca, które są niezwykle ważne do nauki prawidłowego oddychania i trenowania zmienności rytmu serca.

Czym jest zmienność rytmu serca – HRV

Zmienność rytmu serca, czyli HRV (heart rate variability) to po prostu sposób opisywania zmienności uderzeń serca, które zmieniają się, aby dostosować się do sytuacji. Dzięki temu badaniu dowiadujemy się, jak łatwo serce przyspiesza podczas stresu (mobilizacja organizmu), i jak łatwo zwalnia po stresie (regeneracja organizmu).
Zdrowe serce ma zmienny rytm uderzeń, nawet gdy jesteśmy w stanie spoczynku. Wiąże się to z rozprowadzaniem krwi po organizmie. Gdy bierzemy wdech – serce przyspiesza. Natomiast, gdy wydychamy powietrze, serce zwalnia. Jest to także fizjologiczny wskaźnik zdrowia, co znaczy, że osoby o wyższej zmienności rytmu serca są zdrowsze.

Jaki jest mechanizm HRV Biofeedback

Rytm serca jest sterowany przez układ nerwowy, który powoduje reakcje niezależne od naszej woli.

Układ ten dzielimy na:

  1. Współczulny układ nerwowy, który odpowiada za tzw. reakcję walki lub ucieczki oraz stymuluje organizm do działania.
  2. Przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za hamowanie organizmu oraz reakcje związane z odpoczynkiem i regeneracją.
    Układ przywspółczulny oddziałuje na serce w momencie wydechu, dlatego tętno serca zwalnia przy wydechu. W sytuacji stresu lub lęku układ przywspółczulny jest nieaktywny, więc najczęściej nie występuje odpowiedni rytm pracy serca, a układ współczulny zwiększa tętno.

Ćwiczenie koherencji pracy serca jest jednym ze skutecznych sposobów trenowania układu przywspółczulnego. Aktywacji układu przywspółczulnego towarzyszy także aktywacja kory przed czołowej, która odpowiada za funkcje związane z pamięcią, planowaniem, rozważaniem konsekwencji, a także koncentracją uwagi oraz hamowanie gwałtownych reakcji emocjonalnych. Właśnie dlatego HRV Biofeedback poprawia koncentrację, umiejętność uczenia się oraz rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Kto może skorzystać z treningu HRV Biofeedback

HRV Biofeedback jest najlepszą metodą dla osób:

  • z chorobami wieńcowymi oraz nadciśnieniem,
  • z lękami i napadami paniki,
  • żyjących w stresie,
  • z tendencją do depresji,
  • z astmą.

Trening HRV Biofeedback

Podczas sesji na ekranie widzimy wizualizację częstotliwości i głębokości naszego oddechu. Dzięki czemu, idąc za wskazówkami lekarza, uczymy się, jak prawidło pracować przeponą. Ta prosta technika pomaga uniknąć licznych, zdrowotnych konsekwencji życia w stresie, uspokoić się i działać racjonalnie.

HRV Biofeedback pomaga w procesie zdrowienia osób z chorobami wieńcowymi oraz nadciśnieniem. Dzięki ćwiczeniom poprawia się zmienność rytmu serca, a tym samym równowaga układu wegetatywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top