Wybór odpowiedniego żłobka i przedszkola dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Dużo aspektów musi się złożyć na decyzję, że to właśnie ta placówka jest odpowiednią. Zmagasz się z tym tematem? Nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę?
Gdy przychodzi czas wyboru i decyzji co do miejsca, w którym Twoje dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie, masz w głowie mętlik i gubisz się w natłoku informacji. Szukasz w internecie poradników, pytasz ludzi, którzy ten temat już przerabiali albo zdajesz się na swoją intuicję. Każdy z nas ma swoje własne kryteria wyboru. Są jednak rzeczy, które powinnaś mieć na uwadze, podejmując decyzję.
Żłobek i przedszkole pozytywnie wpływają na rozwój dziecka
Chcesz, aby Twoje dziecko w żłobku i przedszkolu rozwinęło skrzydła pod okiem specjalistów oraz świetnie bawiło się z rówieśnikami. Zarówno żłobek, jak i przedszkole, są bardzo ważne w rozwoju maluszka. Dziecko, przebywając w gronie innych dzieci, szybko staje się samodzielne, rozwija się pod względem motorycznym, jak i psychicznym.
Szukając odpowiedniej placówki, zwróć uwagę na te wszystkie aspekty, które idą w parze z Twoimi przekonaniami na temat rozwoju dziecka. Najlepiej będzie, jeśli Twój model wychowania, jest spójny z modelem, preferowanym w placówce.
Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek lub przedszkole?
Krótko mówiąc, najlepszym żłobkiem czy przedszkolem będzie to, które spełni najwięcej kryteriów. No dobrze, ale zapytasz pewnie: jakie kryteria są najważniejsze?
Lokalizacja placówki
Lokalizacja placówki jest ważna, ze względu na czas potrzebny na dojście bądź dojazd na miejsce. Dobrze by było, gdyby znajdowała się blisko domu albo pracy choćby jednego z rodziców.
Godziny otwarcia placówki
Jest to istotne kryterium wyboru, ponieważ musi współgrać z Twoimi godzinami pracy. Przecież potrzebujesz komfortu psychicznego, że możesz rano dziecko odprowadzić do placówki, nie spóźniając się do pracy, a po południu bez pośpiechu je odebrać.
Indywidualne potrzeby dziecka
Jest to temat rzeka, można by o tym pisać bardzo dużo. Każde dziecko jest inne, ma swoje potrzeby, wymagania co do żywienia, godzin drzemki, czy zajęć dodatkowych, np. wczesne wspomaganie rozwoju. Warto dowiedzieć się, czy placówka, którą chcesz wybrać, jest w stanie zapewnić dziecku opiekę pod kątem tych niestandardowych rzeczy.
Bezpieczeństwo dziecka
Zwróć uwagę, czy w placówce są najważniejsze zabezpieczenia, np. drzwi zamykane na kod, który znają tylko pracownicy oraz rodzice, dostosowane do potrzeb dzieci place zabaw, zabawki i inne rzeczy, z których będzie korzystać Twoje dziecko.
Drzemka w żłobku i młodszej grupie przedszkolnej
W żłobku drzemka jest standardem. W przedszkolu już niekoniecznie. Jeśli Twoje dziecko śpi w ciągu dnia, zadbaj o to, aby placówka, do której je zapiszesz, miała wyznaczony czas i miejsce na drzemkę. Jest to związane również z rytmem dnia, bardzo ważnym dla małych dzieci. Dowiedz się, jak to wygląda w placówce i zanim przyjdzie dzień, kiedy przyprowadzisz swojego maluszka, postaraj się go troszkę do tego przygotować, zmieniając Wasz rozkład dnia i dostosować go do tego obowiązującego w placówce.
Jadłospis w żłobku/przedszkolu
Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, ma bardzo ograniczony jadłospis, dowiedz się, czy jest szansa zamawiać mu odpowiednie dla jego potrzeb posiłki. Jeśli Twój maluszek zjada wszystko, zapytaj, czy zamawiany jest catering, czy w placówce jest kuchnia, co w danym dniu dzieci zjadają i ile jest posiłków.
Kadra wychowawców i kontakt z rodzicami
Zapytaj, kto będzie opiekował się Twoim skarbem, poznaj Panie i Panów, bo coraz częściej pracują w żłobkach i przedszkolach. Zapytaj jakie mają kwalifikacje. W rozmowie na pewno wyczujesz, czy są to ludzie z pasją i miłością do dzieci, o pogodnym usposobieniu i podejściu, które Ci odpowiada.
Dopytaj również o kontakt z rodzicami. Kiedy i jak możesz się zapytać o swoje dziecko. Przepływ informacji jest ważny.
Zajęcia w żłobku i przedszkolu
Zapytaj jakie zajęcia są organizowane dla dzieci. W żłobku i grupie maluchów w przedszkolu ,zajęcia, to głównie nauka przez zabawę. W przedszkolu, zwłaszcza w starszej grupie i grupie zerowej, to już nauka i przygotowanie dziecka do pójścia do szkoły. Program przedszkolny powinien być zatwierdzony przez MENiS, a jako rodzic masz do tego wgląd. Ważne są również zajęcia dodatkowe, np. rytmika, język angielski i wiele innych.