Zapisz dziecko do żłobka – praktyczne informacje dotyczące rekrutacji do żłobka

Większość rodziców staje przed dylematem, czy i kiedy zapisać dziecko do żłobka. Kończy się urlop macierzyński i trzeba podjąć bardzo ważną decyzję. Stajesz właśnie przed tym dylematem? Nie wiesz co zrobić? Rozważasz różne możliwości?

Wielu rodziców, mając do dyspozycji babcię czy dziadka, decyduje się jednak na żłobek. Głównym powodem jest to, że dziecko w żłobku będzie się dobrze i szybko rozwijało. Twoje dziecko, może bardzo dużo zyskać, wśród rówieśników i wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

Kiedy dziecko może iść do żłobka?

Do żłobków zazwyczaj mogą chodzić dzieci poniżej 3 roku życia. Jednak niektóre żłobki nie przyjmują na przykład niemowląt poniżej roku życia. Pomimo obowiązującej ustawy, iż do żłobka można przyjmować dzieci od 20 tygodnia życia, to dyrekcja żłobka samodzielnie ustala wiek dzieci.

Zanim zdecydujesz się na placówkę, sprawdź jej statut. To bardzo ważny dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące żłobka.

Statut żłobka to inaczej regulamin zawierający między innymi:

  • nazwę i adres żłobka,
  • warunki rekrutacji do żłobka,
  • informacje o opłatach za pobyt i wyżywienie,
  • informacje o celach i zadaniach żłobka wraz ze sposobem ich realizacji:
    • uwzględniającymi indywidualny rozwój dziecka,
    • wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka,
    • uwzględniającymi niepełnosprawność dziecka.

Jak przebiega rekrutacja do żłobka?

Przyjęcia do żłobka trwają cały rok. Dzieci są przyjmowane na bieżąco, gdy tylko zwolni się miejsce. Niestety, nasza rzeczywistość jest taka, że kolejki oczekujących w większych miastach są bardzo długie. Zdarza się, że na miejsce trzeba czekać nawet kilka lat, więc praktycznie nie ma szans na przyjęcie przed pobytem w przedszkolu.

Jeżeli chcesz skorzystać z dotacji musisz pamiętać o rejonizacji, tzn. przynajmniej jeden z opiekunów musi posiadać adres zamieszkania w miejscowości, z której będzie korzystał ze świadczeń. W przedszkolu już ta zasada nie obowiązuje, tam wystarczy oświadczenie o miejscu zamieszkania, rozliczenia następują pomiędzy gminami. Sprawdź wcześniej, na jakich zasadach odbywa się rekrutacja do żłobka, czy możesz to zrobić przez internet, czy musisz osobiście i jakie kryteria brane są pod uwagę. Bywa, że w państwowym żłobku prowadzona jest rekrutacja na podstawie punktacji. Co wchodzi w jej skład? Przede wszystkim status rodziny: to czy oboje rodzice pracują, czy uczą się w trybie dziennym, czy dziecko wychowywane jest przez jednego z rodziców, czy dziecko albo rodzice mają orzeczenie o niepełnosprawności. W prywatnych placówkach to dyrektor podejmuje decyzję o przyjęciu dziecka do żłobka.

Jak złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka?

Masz dwa sposoby, aby złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka; jeden – osobiście, drugi – za pomocą formularza internetowego. Zanim jednak to zrobisz, pójdź z dzieckiem do placówki, porozmawiaj z kadrą pedagogiczną, poznaj razem z dzieckiem miejsce, w którym Twój maluch będzie spędzał kilka godzin dziennie. Jest to bardzo ważna decyzja, więc nie podejmuj jej pochopnie. Zastanów się, przeanalizuj, porównaj kilka placówek. Wybierz najlepszą.

Gdy już się zdecydujesz, wypełnij wymagane formularze, skompletuj dodatkowe dokumenty potrzebne przy rekrutacji i nie zapomnij złożyć podpisów w wymaganych miejscach. Teraz pozostaje Ci już tylko czekać na decyzję.

Ile kosztuje żłobek?

W żłobku publicznym wysokość opłat ustalana jest przez urząd gminy lub miasta. Zwykle jest to opłata w wysokości od 300 zł do 450 zł za wyżywienie i pobyt dziecka bez żadnej przerwy w danym miesiącu. Te opłaty ulegają zmianie, gdy dziecko jest nieobecne w żłobku. Z różnych powodów życiowych można ubiegać się o zwolnienie z opłat, dotacje z Mops, przedstawiając stosowne dokumenty i składając wniosek o dotację.

W prywatnych placówkach do opłaty za wyżywienie należy doliczyć również czesne. Prywatne żłobki w ramach opłaty miesięcznej, organizują dzieciom ciekawe i rozwijające zajęcia dodatkowe, których nie ma w publicznych placówkach np. język francuski, Gordonki itd.

 

Zanim zdecydujesz się, do której placówki zapiszesz swojego maluszka, zapisz się na mój newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, a poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców. Pomogę Ci odnaleźć się w gąszczu nowych spraw i zadań do zrealizowania w czasie, tych ważnych dla całej rodziny, decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top