Macierzyństwo a kariera zawodowa

Zadajesz sobie nieustannie pytanie, jak pogodzić bycie mamą z pracą zawodową? Dziś jest tak, że opiekujesz się małym człowiekiem i poświęcasz mu 100% czasu. Czujesz jednak, że chciałabyś wrócić do zawodu? Szukasz wsparcia, potwierdzenia, że nie zrobisz nic złego, wracając do pracy? Często w swojej pracy zawodowej spotykam się z opiniami kobiet, że nie da się pogodzić tych dwóch ról. Nie można być świetnym pracownikiem i idealnym rodzicem jednocześnie. Czy na pewno?

Macierzyństwo nie oznacza ograniczeń

Moje doświadczenie życiowe podpowiada mi, że możesz być spełnioną kobietą biznesu i świetną mamą. Oczywiście, to nie jest proste pogodzić dwie tak ważne i duże role. Wymaga to ogromnego wysiłku i zaangażowania, niespożytych sił i motywacji. Macierzyństwo to nie są ograniczenia i sztuka rezygnacji ze swojego zawodu czy pasji. Coraz częściej spotykamy przecież kobiety, które z powodzeniem godzą role mamy i bizneswoman. Gdy po roku spędzonym z dzieckiem czujesz, że chcesz wrócić do zawodu, zrób to. Zwykle jest tak, że potrzeba zrobienia czegoś innego przychodzi z czasem. Nie bagatelizuj jej, słuchaj siebie i swoich potrzeb – one są bardzo ważne.

Powrót do pracy, czyli zastrzyk energii

Poczułaś, że już czas wrócić do pracy? Świetnie. Nie bój się tego, to naturalna kolej rzeczy. Zmiany są potrzebne w życiu. Myśl o tym, jak o nowym, dobrym rozdziale. Bardzo często wracając po urlopie macierzyńskim do pracy, rosną Ci skrzydła i masz niesamowicie dużo energii, mimo natłoku obowiązków. Przed podjęciem decyzji o powrocie do pracy pewnie czułaś się ospała, nie miałaś ochoty iść dziś z dzieckiem na spacer, a jak już wyszłaś z domu, to myślami byłaś bardzo daleko, prawda? To jest normalne, nie miej wyrzutów z tego powodu. Każdy człowiek potrzebuje w życiu zmian, bo to one właśnie są powiewem świeżości. Teraz, wracając z pracy, cieszysz się bardzo na spotkanie z dzieckiem i chcesz z nim być w 100%. Wymyślasz nowe zabawy, zastanawiasz się, dokąd dziś pójdziecie i co ciekawego zobaczycie. Starasz się maksymalnie wykorzystać czas, który macie tylko dla siebie.

Realizuj swoje pasje bez wyrzutów sumienia

Wróciłaś do pracy i jesteś szczęśliwą, spełnioną kobietą biznesu i zaangażowaną mamą. Przychodzi jednak moment, kiedy czujesz potworne zmęczenie i masz ochotę zaszyć się gdzieś, gdzie nikt Cię nie znajdzie. Pomyśl o tym, aby wygospodarować również czas tylko dla siebie. Lubisz biegać – biegaj; lubisz kino – idź do kina; czytanie Cię odpręża – znajdź na to czas. Nie miej wyrzutów sumienia z tego powodu, że zamiast zajmować się dzieckiem albo sprzątać bałagan w domu, czy przygotowywać obiad idziesz biegać, na basen albo po prostu czytasz książkę. Powierz opiekę nad dzieckiem mężowi, przecież sprawdza się w tej roli. Nie przyjmuj na siebie wszystkich obowiązków, deleguj je. Świat się nie zawali, jeśli jedno czy dwa popołudnia w tygodniu będą tylko Twoje.

Pozbądź się stereotypowego myślenia

Stereotypy na temat macierzyństwa na pewno nie pomagają w podjęciu decyzji. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że kobieta, która wraca do pracy przed końcem urlopu macierzyńskiego, nie jest dobrą mamą. Często nawet osoby z bliskiego otoczenia krytykują, oceniają. Słyszę, że miejsce kobiety jest w domu. Dziecko w żłobku czy przedszkolu nie będzie się dobrze rozwijać. To wszystko są stereotypy, bardzo krzywdzące. Niestety, gdy słuchasz otoczenia, podejmujesz złe decyzje. Presja jest bardzo duża, ale należy z tym walczyć.

Znajdź w sobie siłę

Znajdź w sobie siłę i nie podejmuj decyzji na podstawie tego „co powiedzą inni”. Nikt nie przeżyje życia za Ciebie. Wiele kobiet, które są mamami, pracuje również zawodowo. Spójrz, jak świetnie sobie radzą, mimo mnóstwa przeszkód, problemów i trudności. Pracują zawodowo, dokształcają się, otwierają swój biznes. Ty też możesz pogodzić te dwie role. Uwierz w siebie i pozwól swojemu najbliższemu otoczeniu, aby włączyli się w ten proces zmian. Jeśli się boisz, to nic strasznego. Nikt nie da Ci gwarancji, że ten pomysł wypali i okaże się sukcesem. Ryzyko jest zawsze, ale jeśli go nie podejmiesz, będziesz żyć z przeświadczeniem, że nie osiągnęłaś w życiu nic. Daj sobie szansę na rozwój. Bycie mamą to najważniejsza rola w Twoim życiu – rola przewodnika. Pokaż dziecku, jak świetnie godzisz wiele spraw, naucz go tego, że w życiu ciężką pracą można osiągnąć bardzo dużo. Podziel się ze mną swoją historią. Napisz, jak macierzyństwo wpłynęło na Twoje życie zawodowe i jak zmieniło się Wasze życie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top