Mama wraca do pracy

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest dla każdej kobiety silnym przeżyciem. Rozstanie z dzieckiem na kilka godzin w ciągu dnia może powodować stres i zwątpienie w słuszność decyzji o powrocie do życia zawodowego. Zastanawiasz się czy powinnaś wrócić do pracy? Masz wątpliwości, czy dla dziecka to będzie dobra zmiana.

Mama wraca do pracy, czyli trudne rozstania

Bardzo szybko przychodzi moment, kiedy kończy się roczny urlop macierzyński. Wydawać by się mogło, że to sporo czasu. To prawda, ale gdy skoncentrowana jesteś na swoim dziecku, mija jak mrugnięcie okiem. Myśl o powrocie do pracy odwlekasz, bo na samo wspomnienie jesteś zestresowana. Niestety dobrze jest wcześniej przygotować siebie, dziecko i całą rodzinę na tę zmianę. Zrób to stopniowo, a wtedy jesteś w stanie zapanować nad emocjami swoimi i dziecka oraz wejść w nową sytuację ze spokojem.

Na pewno zastanawiasz się, czy moment, który wybrałaś na rozstanie z dzieckiem jest dobry. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każda z nas myśli i czuje inaczej, dlatego musisz sobie odpowiedzieć szczerze na to pytanie. Wiesz jak ważne są pierwsze lata życia Twojego dziecka dla jego psychiki. Wiesz też, że kluczowa w jego rozwoju jest bliskość rodziców. Natomiast pamiętaj o tym, że Ty i Twoje życie, również jest ważne. Jeśli masz potrzebę powrotu do pracy – zrób to. Jeśli chcesz zostać z dzieckiem kolejny rok i masz ku temu możliwości, nie wahaj się.

Jeśli zdecydowałaś o powrocie do pracy, to najprawdopodobniej przewartościujesz pewne sprawy i będziesz w stanie tak poukładać obowiązki, żeby spędzać z dzieckiem maksymalną ilość czasu. Będąc kobietą mocno zaangażowaną w prowadzenie na przykład swojego biznesu, znajdziesz czas na to, co najważniejsze. Nie bój się tego.

Nie bój się zmian w życiu

Każdy z nas boi się podejmować ryzyko. Zawsze istnieje obawa, że coś się nie uda, rozsypie, zawali. Pomyśl o tym, jak o wyzwaniu. Dobrze poukładane i przemyślane nie ma prawa się nie udać. Słuchaj siebie i swojego dziecka, patrz na emocje jakie Wam towarzyszą podczas rozstań i powrotów. Spójrz na to, jak bardzo docenisz czas, który macie dla siebie. To bezcenne chwile, które będziesz celebrować.

Z kim zostawić dziecko po macierzyńskim

Z tym pytaniem borykają się wszyscy rodzice i chyba najczęściej spędza im sen z powiek. Nie ma na to jednej odpowiedzi i dobrego rozwiązania. Wiele czynników wpływa na tę decyzję. Jeśli masz możliwość zostawić dziecko pod opieką rozsądnej kochającej babci, potrafiącej wyznaczać granice, to świetnie. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Warto dużo wcześniej rozejrzeć się, jakie masz możliwości; lepszy będzie klub dziecięcy, żłobek czy opiekunka.

Adaptacja dziecka w żłobku i przedszkolu

Zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Jesteście na to gotowi Ty, Twoje dzieciątko i cała rodzina. Dużo zależy od organizacji i nastawienia do nowej sytuacji, od ustalenia priorytetów i miłości do siebie nawzajem. Jedni radzą sobie z tym bez problemu inny potrzebują więcej czasu na adaptację. Zadbaj o to, by Twoje dziecko miało jak najmniej stresu związanego z nową sytuacją. Okazuj mu miłość, przytulaj i bądź blisko jak tylko możesz. Dziecku nie będzie tego brakować, jeśli wolny czas poświecisz na wspólne zabawy.

Miej na uwadze fakt, że dziecko może się dość długo przyzwyczajać do tego, że Ciebie z nim nie ma w każdej minucie. Wiesz jakie jest i możesz przypuszczać jak proces adaptacji będzie wyglądał. Jeśli zdecydowałaś, że dziecko pójdzie do żłobka, to wykwalifikowana kadra na pewno pomoże przejść jemu i Tobie przez ten trudny czas. Pozwól osobom, które pracują z dziećmi wejść w relację z Twoim maluszkiem i sama daj sobie pomóc, jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne.

Rozstanie z dzieckiem często rodzi wyrzuty sumienia

Jeśli decyzję o powrocie do pracy podjęłaś świadomie, bez presji otoczenia, szefa czy bliskich, to nawet jeśli pojawią się wyrzuty sumienia, nie powinnaś brać ich do siebie. To, że chcesz wrócić do pracy jest rzeczą naturalną. Lubisz swoją pracę, chcesz spełniać się nie tylko jako mama ale również zawodowo, to masz do tego prawo. Masz również prawo oczekiwać od bliskich, że będą Cię w tej decyzji wspierać.

Mama, która zdecydowała się wrócić do życia zawodowego wcale nie oznacza kobiety, która nie ma czasu dla swojego dziecka. Bardzo dużo zależy właśnie od organizacji, o której już wcześniej Ci pisałam. Często nawet dzieje się tak, że po powrocie z pracy tak bardzo chcemy być z rodziną, że nic innego się nie liczy i wtedy ta relacja staje się bardzo głęboka, prawdziwa. Nie zawsze bycie z dzieckiem całą dobę jest lepsze niż bycie z nim tylko pół dnia. Ty sama dobrze wiesz, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Nie bój się podjąć tę decyzję. Przemyśl wszystkie za i przeciw, porozmawiaj z mężem/partnerem. Zastanów się czego chcesz. Twoje dziecko jest priorytetem, ale Ty również jesteś ważna. Jeśli do szczęścia brakuje Ci pracy, którą lubisz – wróć do niej. Gdy Ty będziesz szczęśliwa, Twoje otoczenie również takie będzie. Dziecko obserwując zadowoloną, zorganizowaną mamę będzie miało piękny wzór do naśladowania. A to, że mama ma prawo do własnego rozwoju nie powinno podlegać żadnym dyskusjom ani ocenom społecznym.

W Centrum Rozwoju Dzieci Bardziej Kreatywne bardzo chętnie nawiązuję współpracę z mamami. Są bardzo zaangażowanymi i sumiennymi pracownikami. Plusem dla mam jest to, że ich pociechy mogą się rozwijać w żłobku, czy przedszkolu, w którym pracują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top