Jestem kobietą, nie tylko mamą

Jesteś mamą, ale czy czujesz się kobietą? Czy znajdujesz czas na to, by o siebie zadbać? Kiedy ostatnio byłaś u kosmetyczki, a kiedy u fryzjera? Kiedy ostatnio kupiłaś sobie coś nowego?

W poprzednim artykule wspominałam o tym, co zrobić, żeby obowiązki domowe rozdzielić na wszystkich członków rodziny. Dziś chcę Cię przekonać do tego, że warto znaleźć czas dla siebie. Równowaga w życiu jest bardzo ważna.

Zadbaj o swoją duszę i ciało

Najważniejszą sprawą, o jaką powinnaś zadbać, jest Twój stan emocjonalny. Jeśli jesteś nieszczęśliwa, płaczesz po kątach, wszystko Cię drażni, zrób coś z tym, nie zwlekaj. Twoi domownicy, zwłaszcza dzieci, odczuwają Twoje stany i chłoną je od Ciebie.

Nie bez powodu mówi się, że szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci. Nie chodzi mi o to, żebyś ukrywała negatywne emocje, bo nawet jak o nich nie mówisz, to da się odczuć, że coś jest nie tak.

Teraz pewnie myślisz, że łatwo się mówi i nie wiesz, jak się za to zabrać. Zastanów się, co chciałabyś, żeby się zmieniło w Twoim życiu, żebyś mogła odzyskać spokój i radość życia.

Podpowiem Ci kilka najważniejszych rzeczy, które mogą Ci pomóc w tej przemianie.

Nie zamykaj się w sobie

Nie zamykaj się w sobie. Stłumione emocje prędzej, czy później wybuchną, ale wtedy to będzie miało zasięg bomby jądrowej. Mów na bieżąco o swoich problemach, że jesteś zmęczona i potrzebujesz wsparcia. Nie staniesz się przez to słabsza, a właśnie silniejsza!

Deleguj zadania

Na ten temat pisałam Ci już ostatnio, ale jest na tyle ważne, że warto powtórzyć. Obowiązki w domu rozdziel na wszystkich członków rodziny. Oboje z mężem/partnerem pracujecie i tak samo powinniście dbać o dom. Nie bój się poruszyć tego tematu. Jestem pewna, że dojdziecie do porozumienia i znajdziecie kompromis w tej sytuacji.
Planujcie z wyprzedzeniem pewne czynności, wówczas zapanuje porządek nie tylko w domu, ale przede wszystkim w głowie. Okaże się nagle, że znajdziecie również czas na odpoczynek. Za tym idzie lepszy nastrój i zdecydowanie mniej stresów.

Odpoczynek jest bardzo ważny

Ten akapit powinien być jako pierwszy, ponieważ w całym artykule próbuję przekazać Ci, że Ty jako kobieta-mama masz prawo do odpoczynku. Zdaję sobie jednak sprawę, że zanim dojdziesz do tego momentu, musisz postarać się o pewne zmiany, dlatego od nich zaczęłam.
Teraz gdy zmiany się dokonują, mam nadzieję, że odczuwasz spokój i komfort psychiczny. Masz czas dla siebie i nie robisz sobie wyrzutów z tego powodu, że wyszłaś z domu bez dzieci, poszłaś na zakupy, do kosmetyczki, fryzjera albo na kolację z koleżankami. Jeśli przed urodzeniem dziecka miałaś jakąś pasję, której poświęcałaś czas – wróć do niej.

Podoba Ci się taka perspektywa? Czy teraz myślisz o tym, że jest możliwe do zrealizowania? A może nadal masz wątpliwości i boisz się tych zmian?

Stereotypom mówimy NIE!

Jeśli chciałabyś tych zmian, ale nadal się ich obawiasz, przypuszczam, że jedną z przyczyn jest to, że inny będą Cię oceniać. Mam rację?
W naszym społeczeństwie bardzo często zaniedbana mama nie wzbudza negatywnych emocji, raczej mówi się o niej, że jest bardzo zajęta, pochłonięta wychowywaniem dzieci i że wie, co jest ważniejsze. Gdy w domu takiej mamy panuje, delikatnie mówiąc, nieporządek, wówczas się ją ocenia, że sobie nie radzi, że jest bałaganiarą, że daje dzieciom zły przykład.
O kobiecie, która jest zadbana, mówi się najczęściej negatywnie, ocenia się ją, że nie zajmuje się dziećmi, że woli iść do kosmetyczki na paznokcie niż być z dzieckiem w domu.

Pozbywajmy się tych stereotypów! Są bardzo krzywdzące.

Ten sposób myślenia, stawiający dbanie o rodzinę ponad dbanie o siebie, jest bardzo przestarzały. Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Troska o samą siebie nie jest fanaberią, ale prawem każdego człowieka.
Kobieta chce czuć się piękna i zadbana niezależnie od tego czy pracuje zawodowo i codziennie wychodzi do pracy, czy przebywa w domu z dzieckiem. Wychodzi przecież na spacer, czy do sklepu, spotyka sąsiadów, czy ludzi na ulicy. Nawet jeśli akurat nigdzie się nie wybiera, to patrzą na nią dzieci i mąż/partner. To powinno wystarczyć.

Nie zaniedbuj siebie samej. Jesteś tak samo ważna, jak Twoje dziecko, mąż/partner.

Mam nadzieję, że tym tekstem dodałam Ci odwagi i zmienisz nieco swoje podejście do samej siebie. Kobieta, która jest mamą, spełnia w życiu wiele ważnych ról. Jest doskonałym logistykiem, psychologiem, wychowawcą, panią domu… Mogłabym wymieniać w nieskończoność, ale do tej listy trzeba dodać bardzo ważny punkt – troskę o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top