Konkurs dla rodziców i dzieci „Moje sposoby na złość”

złość dziecka, jak radzić sobie ze złością

Złość jest naturalnym uczuciem, którego doświadcza każdy z nas niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego. Złościmy się na wiele różnych rzeczy. Czasem wiemy, dlaczego czujemy złość, ale bywa też tak, że nie potrafimy sobie tego wytłumaczyć. Bardzo ważne jest to, abyśmy znaleźli sposób, jak wygrać z tym uczuciem. Dlatego dziś chcę ci zaproponować zabawę.

Złość to emocja, wiążąca się z dużym wzburzeniem, które jest reakcją na pewne sytuacje życiowe związane z niepowodzeniem, czy poczuciem zagrożenia. Warto pamiętać, że złość nie jest tożsama z agresją, a umiejętność okazywania i doświadczania tego uczucia jest równie ważne, ja odczuwanie wszystkich innych emocji. Złość, podobnie jak inne emocje, jest intensywną i raczej krótkotrwałą reakcją na bodziec. Wywoływana jest bezrefleksyjnie, tzn., że omija racjonalną część mózgu i podąża wprost w kierunku reakcji w ciele, eskaluje do maksymalnej wielkości, aż w końcu opada do wyciszenia.

Bardzo ważne jest to, żebyśmy nie tłumili w sobie emocji. Dorośli zupełnie inaczej okazują złość, a dzieci inaczej. Natomiast my, jako rodzice, zwykle mamy małą otwartość na złość dziecka, ponieważ kojarzy nam się z naszą bezradnością. Gdy dziecko się złości, myślimy, że to my zrobiliśmy coś źle i że nie radzimy sobie jako rodzice. Wyrzucamy sobie, że nie umieliśmy w porę wyciszyć dziecka i dlatego wpadło w złość. Tymczasem złość jest po prostu emocją, którą przeżywa każdy z nas, ale nie każdy pozwala sobie na jej ekspresję. To jest duży błąd.

Złość bywa emocją nieakceptowalną społecznie. Dlatego też mamy często problem z jej wyrażeniem. Gdy dziecko się złości słyszy; nie złość się! Bądź grzeczny! Wówczas dostaje sygnał, że wyrażanie złości jest czymś nieakceptowalnym. W ten właśnie sposób uczymy się tłumić złość, ale niestety jej nie zatrzymujemy, wręcz przeciwnie – tracimy umiejętność czytania tego, co czujemy, a w rezultacie emocje zaczynają dominować w naszym życiu.

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Każdy z nas ma swój sposób na radzenie sobie z nimi. Dlatego postanowiłam zorganizować dla Ciebie i Twojego dziecka konkurs pt. „Moje sposoby na radzenie sobie ze złością”. Celem konkursu jest zachęcenie Was do stworzenia razem z dzieckiem filmiku, grafiki, historyjki, obrazka, bajki, w jaki sposób radzicie sobie ze złością.

Ku inspiracji…

Jedno z tych spotkań terapeutycznych, które zapada na dłużej.

Chłopczyk, lat 8, ponadprzeciętny intelektualnie nierozumiany przez nauczycieli. Podczas naszego spotkania chłopiec stworzył książeczkę, 100 pomysłów na złość wg… (oczywiście dane małego twórcy pozostaną nieujawnione).

Przyjrzyjcie się zdjęciu, może Was to zainspiruje.

 

 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy:

  • zapoznać się z Regulaminem konkursu znajdującym się na stronie internetowej sabinamazur.pl (pod treścią konkursu plik REGULAMIN do pobrania),
  • przesłać pracę na adres e-mail kontakt@sabinamazur.pl, w tytule maila wpisać „Moje sposoby na radzenie sobie ze złością”.

  • wraz ze zgłoszeniem opiekun dziecka, które bierze udział w konkursie, przedstawia poniższe oświadczenie:
    Oświadczam, że jestem rodzicem lub prawnym opiekunem dziecka, które bierze udział w konkursie. Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnienie danych osobowych mojego dziecka w celu przeprowadzenia konkursu „Moje sposoby na radzenie sobie ze złością”. Wyrażam również zgodę na nieodpłatne opublikowanie zdjęcia zawierającego wizerunek mojego dziecka na stronie internetowej www.sabinamazur.pl oraz na profilu na Facebooku i koncie na Instagramie. Zgłoszona do konkursu praca jest autorstwa mojego dziecka i wyrażam zgodę na nieodpłatne ich wykorzystanie przez Organizatora.
  • Prace konkursowe należy przesłać do 31 maja 2020 roku do godz. 20.00.
  • Nagrodą w konkursie jest książka „Kolorowy potwór” Anna Llenas ufundowana przez Organizatora konkursu.

 

 

Centrum Rozwoju – Dzieci Bardziej Kreatywne ul. Józefowska 5, 40-144 Katowice jako organizator konkursu zapewnia, iż dane osobowe osób fizycznych zgłaszających się do konkursu będą przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm) oraz, że dane te zbierane i przetwarzane będą tylko do celów związanych z organizacją tego konkursu.

Czekam na Wasze piękne prace!

[REGULAMIN KONKURSU DO POBRANIA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top