Wsparcie dla dzieci w czasie pandemii

mindfulness, dziecko

Tydzień temu pisałam o wsparciu dla rodziców, o tym, jak odzyskać spokój i równowagę. Mam nadzieję, że czytałaś i że już widzisz pierwsze efekty ćwiczeń z aplikacjami. Dziś chcę Ci przedstawić kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych dla najmłodszych oraz opowiedzieć o cudownej książce, z której mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Skupimy się dziś na dwóch pojęciach: ćwiczeniach relaksacyjnych i mindfulness.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci

Ćwiczenia relaksacyjne to rodzaj ćwiczeń mających na celu osiągnięcie stanu relaksu poprzez złagodzenie napięć fizjologicznych i emocjonalnych. Do wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych nie ma żadnych przeciwwskazań, więc z powodzeniem możecie wykonywać je w domu.

Oto trzy przykłady ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci:

  • ćwiczenia relaksacyjne z dźwiękiem – dziecko leży na plecach, nasłuchuje konkretnych dźwięków w spokojnej relaksacyjnej muzyce lub różnych odgłosów natury,
  • wizualizacja relaksacyjna – dziecko leży na plecach, ma zamknięte oczy i wizualizuje w myślach piękne obrazy; po zakończeniu ćwiczenia możesz porozmawiać z dzieckiem na temat tych wyobrażeń,
  • budzący się kwiatek – dziecko przyjmuje pozycję skuloną, a na hasło wstaje słońce, powoli wstaje i podnosi ręce do góry, na hasło słońce zachodzi, dziecko wraca do pozycji skulonej.

Ćwiczenia możesz wykonywać razem z dzieckiem, żeby dotrzymać mu towarzystwa i pokazać, że takie ćwiczenia relaksacyjne są bardzo pomoc i przyjemne.

Mindfulness dla dzieci

Mindfulness, czyli uważność oznacza skupienie na tym, co robisz w tej chwili, co czujesz, co słyszysz. Jest to potrzebne, żeby nie zwariować od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony, żeby odpocząć, żeby zrozumieć swoje emocje.

Uważność można osiągnąć dzięki ksiażce Eline Snel „Uważność i spokój żabki”, wyd. CoJaNaTo.
W książce autorka przekonuje nas, że osiągnięcie stanu uważności wcale nie jest trudne, przedstawiając proste i ciekawe ćwiczenia, dzięki którym możemy się lepiej koncentrować i panować nad emocjami.

Eline Snel jest terapeutką holenderską terapeutką. Opracowała metodę medytacji dla dzieci. Stworzyła w Holandii Akademię Nauczania Uważności, w ramach której prowadzi kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci. Dobroczynny wpływ jej metody na dzieci jest tak wielki, że holenderskie ministerstwo edukacji postanowiło wszystkim nauczycielom, którzy sobie tego zażyczą, zafundować szkolenie w Akademii. Jej metoda stosowana jest w szkołach podstawowych w Holandii i w Belgii.

Ćwiczenia opisywane przez autorkę są proste do wykonania, ponieważ do dzieci w szczególności kierowana jest ta książka. Jednak muszę tutaj zaznaczyć, że te proste ćwiczenia świetnie działają również na dorosłych. Wspólne wykonywanie ćwiczeń uczy uważności i pozwala, choć na chwilę spojrzeć na świat z całkiem innej perspektywy, a jeśli uczymy się tej uważności razem z dzieckiem, możemy się wzajemnie wspierać.

Dzięki książce zorientujesz się, że to, co jest oczywiste dla Ciebie, nie jest wcale oczywiste dla Twojego dziecka, a powiedzmy sobie szczerze, bardzo często o tym zapominamy. Dziecku, które ma problemy z koncentracją przy odrabianiu lekcji, możesz powtarzać bez przerwy, skup się, ale co z tego, jeśli ono nie ma zielonego pojęcia, jak to zrobić i co to w ogóle znaczy? Jak Twoje dziecko zareaguje na hasło, nie martw się, albo uspokój się? Dla małego człowieka to tylko frazesy, które nic nie znaczą. Warto uświadomić sobie, że to, co komunikujemy dziecku najczęściej, jest dla niego niezrozumiałe, a skoro nie rozumie, reaguje zwykle złością.

Dodatkowo możesz pobrać na telefon nagrania audio z ćwiczeniami i odsłuchiwać je w dowolnym momencie. Zapraszam Cię na fanpage na Facebooku Uważność i spokój żabki, gdzie znajdziesz sporo ciekawych treningów.

Mam nadzieję, że dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym oraz książce i metodzie Eline Snel uda się Tobie i Twojemu dziecku osiągnąć spokój i uważność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top