Niemowlę – pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas niesamowitych zmian, które możemy zaobserwować z tygodnia na tydzień. Warto wiedzieć, jak one przebiegają, dlatego zapraszam Was dziś do przeczytania kolejnego artykułu, w którym opowiem, jak rozwija się dziecko od 2 do 12 miesiąca życia.

W pierwszym artykule z tej serii opowiedziałam Wam o dynamicznym rozwoju dziecka w pierwszych 30. dniach życia. Mam nadzieję, że informacje, które tam zawarłam, przydały się Wam. Dziś opisuję rozwój dziecka do 12 miesiąca życia. Biorąc pod uwagę, jak ogromny skok rozwojowy wykonuje dziecko w pierwszym roku, nie przedłużam, tylko zapraszam Was do lektury.

Pierwszy rok życia dziecka

Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka to okres niemowlęcy. W tym czasie zachodzą niesamowite zmiany fizyczne, psychiczne i umysłowe.

Drugi miesiąc życia dziecka

Ponieważ o pierwszym miesiącu życia dziecka opowiedziałam Wam w poprzednim artykule, który możecie przeczytać TUTAJ, zaczynam od razu od drugiego miesiąca.

W drugim miesiącu życia dziecko przestaje być noworodkiem i staje się niemowlakiem. Zaczyna być bardziej kontaktowe, reaguje na otoczenie i interesuje się tym, co się wokół niego dzieje. Chętnie ogląda powieszone nad łóżeczkiem zabawki, a gdy się cieszy intensywnie macha nóżkami i rączkami wydając przy tym bardzo różne dźwięki. Widzi coraz lepiej, rozróżniając kolory – najlepsze w tym czasie są zabawki z kolorami bardzo kontrastowymi.

Maluszek potrafi na kilka sekund unieść główkę do góry, leżąc na brzuszku. Bywa tak, że dziecko przy tej czynności bardzo się denerwuje, ale warto układać je w tej pozycji – to jest doskonałe ćwiczenie.

Dziecko odkrywa swoje dłonie, które coraz częściej zbliża do siebie, a nawet wkłada do buzi. Wkrótce odkryje, że nóżki również smakują całkiem nieźle, jak i wiele innych rzeczy, które znajdą się w zasięgu małych rączek.

W drugim miesiącu reguluje się rytm dnia, czyli pory jedzenia, spania i czuwania.

Trzeci miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu okres czuwania dziecka zaczyna się lekko wydłużać, a jego zainteresowanie światem jest coraz większe. Jego ruchy stają się bardziej precyzyjne i zamierzone. Dźwięki wzbudzają ciekawość i wodzi wzrokiem za ich źródłem; jeśli są przyjemne, ożywia się machając energicznie rączkami i nóżkami.

Dziecko w tym okresie bardzo dużo się śmieje, nie tylko do najbliższych, ale również do obcych, którzy pojawiają się w zasięgu jego wzroku. Potrafi wydawać okrzyki radości, ale również dać jasno do zrozumienia, że widok konkretnej osoby nie jest mu miły.

W trzecim miesiącu życia doskonali się zmysł wzroku. Dziecko coraz lepiej rozróżnia kształty i formy, potrafi śledzić przedmiot wzrokiem. Gdy usłyszy głos rodzica, odwraca główkę w jego stronę i się uśmiecha.

Dziecko podnoszone za dwie rączki potrafi stabilnie trzymać główkę. Położone na brzuszku już bez problemu dłuższy czas utrzymuje głowę uniesioną, co sprawia mu dużo frajdy.

Czwarty miesiąc życia dziecka

O czwartym miesiącu mówi się, że to początek tzw. okresu socjalizacji dziecka. Maluszek z przyjemnością wydaje dźwięki o bardzo różnym natężeniu i odwraca głowę, gdy ktoś go zawoła. Dziecko bez problemu potrafi odróżnić głos, który zna, od tego, który słyszy po raz pierwszy. Na widok obcych osób może się wystraszyć i rozpłakać, gdy się wystraszy.

To okres, kiedy dziecko bardzo lubi, jak się do niego mówi, warto więc opowiadać, co się wydarzyło i jakie czynności będziecie w danym momencie wykonywać. Czytajcie dziecku książeczki, modulując głosem, ale nie zdrabniajcie.

Dziecko w tym okresie zaczyna pewnie chwytać przedmiot, wkładając go za każdym razem do buzi. Dzięki temu poznaje otaczający go świat, a to bardzo go teraz interesuje. Potrafi również z leżenia na plecach przewrócić się na bok, co daje mu wiele radości.

Piąty miesiąc życia dziecka

Pięciomiesięczne dziecko uwielbia poznawać i oglądać nowe przedmioty, najlepiej, żeby były bardzo kolorowe, szeleszczące i wydające różne dźwięki. Warto jednak wiedzieć, że dziecko męczy się, gdy ma zbyt dużo bodźców, dlatego trzeba też czasem dać mu chwilę oddechu i wyciszenia. Na szczęście maluch bardzo dobrze umie się już komunikować, więc będziecie wiedzieć, kiedy jest zmęczony, głodny, czy śpiący.

Maluch jest coraz zwinniejszy, kopiąc nóżkami potrafi prostować nogi w kolanach, mając jednocześnie zgięte biodra. Potrafi już bardzo stabilnie trzymać głowę podczas leżenia na brzuszku prostując przy tym ramiona. Pięciomiesięczne dziecko uwielbia bawić się swoimi rączkami i nóżkami, wkładając je ciągle do buzi. W tym czasie maluszek ma również ochotę na pozycję półsiedzącą, ale warto jednak z tym zaczekać, ponieważ kręgosłup nie jest jeszcze do tej pozycji przygotowany. Gdy przyjdzie na to czas dziecko po prostu usiądzie.

Szósty miesiąc życia dziecka

W tym miesiącu dziecko potrafi odwracać się na brzuch i z powrotem na plecy, co sprawia mu niesamowitą frajdę. Zdecydowanie sięga i pewnie chwyta zabawki, które ogląda dokładnie z każdej strony. Jest to dla niego bardzo pasjonujące zajęcie, a gdy zabawka wypadnie z rączki, stara się ją złapać ponownie. Dziecko w tym okresie zaczyna pokazywać, które zabawki lubi bardziej, a które mniej. Hitem stają się te z lusterkiem, ponieważ dziecko zaczyna interesować się swoim odbiciem. Patrzenie w lustro jest dla niego bardzo ciekawym doświadczeniem i na tej czynności może spędzić bardzo dużo czasu, rozmawiając przy tym i wydając słodkie dźwięki.

Szósty miesiąc to rozwój umiejętności motorycznych, czyli możliwość pełzania i turlania się. Pozwalają one dziecku na przemieszczanie się, co okazuje się najlepszą zabawą. Bywa tak, że sześciomiesięczne dziecko siedzi już bardzo pewnie, ale nie jest to norma.

Siódmy miesiąc życia dziecka

W siódmym miesiącu życia dziecko rozumie znaczenie pojedynczych słów, gaworzy i ciągle powtarza te same sylaby, np. ma-ma, ga-ga, ba-ba. Ćwiczy mowę przy każdej możliwej okazji.

Dziecko jest bardzo towarzyskie wśród znanych sobie osób, ale może zacząć odczuwać lęk przed nieznajomymi. Maluszek nie zostanie z obcą osobą bez rodzica nawet na minutkę.

Od szóstego miesiąca dziecko przyjmuje inne pokarmy niż mleko, a w siódmym miesiącu zaczyna samodzielnie zjadać proste pokarmy. Zabawy przy tym jest co niemiara, a jedzenie zamiast do buzi, ląduje wszędzie wokół.

Siedmiomiesięczny maluch bardzo sprawnie pełza i podejmuje pierwsze próby raczkowania, siedzi stabilnie bez podparcia i w dalszym ciągu ćwiczy przewrotki, które sprawiają mu niesamowitą frajdę. Próbuje opierać się na dłoniach i stopach, unosząc się przy tym, mimo że jeszcze nie raczkuje.

Ósmy miesiąc życia dziecka

W ósmym miesiącu życia maluszek podejmuje śmiałe próby samodzielnego przemieszczania się, jeśli dojrzy w zasięgu wzroku jakiś ciekawy obiekt. Aby go zdobyć, będzie się turlać, pełzać, a nawet podejmować całkiem udane próby raczkowania.

Raczkowanie jest jednym z ważniejszych etapów rozwoju motoryki dziecka, dlatego warto je go tego zachęcać. Badania wskazują, że ruchy naprzemienne, które dziecko wykonuje podczas raczkowania, wpływają bardzo dobrze na równomierne pobudzenie obu półkul mózgu. Uaktywnienie obu półkul, a w każdej z nich poszczególnych płatów, wpływa pozytywnie na zwiększenie funkcji poznawczej dziecka i łatwości uczenia się.

Dziecko w tym czasie zaczyna łączyć pewne gesty ze słowami, np. gdy powiesz do niego „pa-pa”, to zaczyna machać rączką. Naśladuje również Twoje ruchy, np. klaskanie, ale również mimikę domowników.

Dobrze radzi sobie podczas samodzielnych posiłków i trzyma stabilnie kubeczek z piciem. Potrafi jasno dać do zrozumienia, co mu smakuje, a czego jeść nie będzie.

Dziewiąty miesiąc życia

W dziewiątym miesiącu dziecko bardzo intensywnie uczy się mówić, coraz częściej powtarza sylaby „ma-ma”, „pa-pa”, „ba-ba”. Uwielbia bawić się głosem, tzn. parska, głośno się śmieje i świetnie naśladuje ruchy zademonstrowane przez kogoś innego. Rozumie znaczenie ok. 40 słów i reaguje na swoje imię. Rozumie proste polecenia, np. „daj”, „zobacz”, „nie wolno”.

Dziecko w tym okresie samodzielnie siada z pozycji leżącej na boku i z pozycji raczkowania. Potrafi podeprzeć się rączkami, gdy trafi równowagę i podejmuje próby wstawania, trzymając się kogoś lub czegoś. Dziecko chwyta przedmioty chwytem pęsetkowym, czyli z użyciem kciuka i palca wskazującego. Jest to sygnał, że dokonał postępu rozwojowego w obszarze koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwoju motoryki.

Dziesiąty miesiąc życia

W dziesiątym miesiącu życia dziecko wciąż z radością i wielkim zainteresowaniem bada świat na różne sposoby: dotyka, ogląda, wącha i smakuje. Raczkuje bardzo sprawnie i próbuje wstawać.

Maluszek jest wesołym kompanem różnych zabaw. Chce być w centrum uwagi i pracuje wciąż nad tym, by rodzice poświęcali mu jak najwięcej czasu i bawili się z nim. Jedną z ulubionych, jest zabawa w chowanego. Chętnie chowa się pod pieluszką, którą z wybuchem radości ściąga sobie z głowy.

Dziecko jest wesołe i otwarte w stosunku do osób, które lubi i rezygnuje z kontaktów z ludźmi, do których nie żywi sympatii. W tym okresie można zaobserwować nasilenie reakcji lękowej na pojawienie się osób obcych i silne przywiązanie do smoczka, przytulanki czy pieluszki.

Maluch umie już sygnalizować swoje potrzeby i prośby nie płaczem, a gestami.

Coraz sprawniejsze stają się również paluszki i rączki maluszka, który potrafi już wkładać zabawki do pojemnika. Chętnie sięga po niewielkie przedmioty leżące na podłodze, np. guziki i monety, dlatego trzeba bardzo uważać, żeby dziecko się nie zadławiło.

Jedenasty miesiąc życia dziecka

Dziecko jest bardzo ciekawe świata, który je otacza. Ochoczo penetruje wszystkie szafki, wysuwa szuflady i otwiera pudełka. Ma bardzo sprawne rączki i paluszki, dlatego też potrafi podnosić wiele przedmiotów i trzymać je w powietrzu. Umie też wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych.

Maluszek rozpoznaje zwierzęta i przedmioty na obrazku – wie, gdzie jest kot, pies, auto czy miś. Jest bardzo spostrzegawcze, dlatego wie, do czego służą różne przedmioty, także te codziennego użytku. Chętnie naśladuje dźwięki, dlatego też świetnym pomysłem na wspólne spędzanie wolnego czasu jest przeglądanie książeczek, zwłaszcza tych, które wydają dźwięki, są kolorowe i ciekawe. Maluch, dzięki ich studiowaniu, szkoli zmysły, uczy się poprzez zabawę.

Maluch lubi decydować o sobie i mieć wybór, dlatego warto stwarzać mu ku temu okazje. Można podsunąć dziecku dwa kubeczki i zapytać, z którego będzie chciało napić się soczku, albo zapytać, którą książeczkę ma ochotę oglądać. Dziecko doskonale potrafi się komunikować i staje się znacznie śmielsze wobec obcych osób, ale nadal woli towarzystwo tych, których dobrze zna.

W jedenastym miesiącu życia dziecko coraz częściej przyjmuje pozycję stojącą i stara się puścić szafkę, której się przytrzymuje. Podejmuje coraz śmielsze próby wstawania z pozycji siedzącej i nieraz chodzi, przytrzymując się mebli.

Dwunasty miesiąc życia dziecka

Roczne dziecko rozumie już około 50 słów, proste zdania i polecenia, zwłaszcza gdy słowo zostanie wsparte gestem. Maluszek stara się wypowiadać samodzielnie już pojedyncze słowa. Uczy się nadal bardzo intensywnie, naśladując różne dźwięki, które później z powodzeniem powtarza. Najlepsze są odgłosy wydawane przez zwierzęta, dlatego w tym okresie warto bawić się z dzieckiem zabawkami, które takie dźwięki wydają.

Maluch dostrzega inne dzieci, bacznie się im przygląda, ale nie umie jeszcze się z nimi bawić. Równie duże zainteresowanie wzbudzają zabawki innych dzieci, którymi natychmiast musi się pobawić.

Dziecko zdobywa coraz większą niezależność, lubi być samodzielne, dlatego często używa słowa „nie”. Próbuje myśleć samodzielnie i stanowić o sobie, jednocześnie testując granice. To jest bardzo dobry moment na wyznaczanie granic, ponieważ wychowanie to bardzo długi proces i konsekwencja w działaniu.

Roczne dziecko często zaczyna stawiać samodzielnie pierwsze kroki, ale nie jest to regułą. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej, a każdy kalendarz rozwoju dziecka podaje przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu, które jednak nie muszą być tożsame z postępami maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top