Dwulatek – rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny

Rozwój dwulatka to również bardzo ciekawy proces. Zachowanie dziecka momentami zmienia się, jak w kalejdoskopie – od słodkiego malucha do małego tyrana, który w sposób impulsywny pokazuje swoją niezależność i odrębność. Dziś zapraszam Cię lektury tekstu na temat rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dwulatka.

Mam nadzieję, że miałaś czas zapoznać się z tekstami na temat rozwoju dziecka, które opublikowałam do tej pory. Jeśli nie, to zachęcam Cię do lektury tekstu o pierwszych 30. dniach życia dziecka, który znajdziesz TUTAJ i artykułu na temat dziecka w pierwszym roku życia, który możesz przeczytać, klikając link TUTAJ.

Dziś idziemy krok dalej i zajmiemy się dwuletnim dzieckiem.

Rozwój dwulatka

Rozwój emocjonalny dziecka w drugim roku życia jest bardzo ciekawy. Dziecko jest rozchwiane emocjonalnie i bardzo ciężko za nim nadążyć. Ze słodkiego malucha, staje się dzieckiem, które na wszystko mówi „nie”. Te sprzeczne uczucia są oznaką prawidłowego rozwoju, ale potrafią zmęczyć i wyprowadzić z równowagi nawet najcierpliwszych rodziców.

Dziecko chce rządzić wszystkimi, postawić na swoim za wszelką cenę, ale jednocześnie czuje obawę, że przestaniemy je akceptować, dlatego bardzo ważna jest konsekwencja w naszym działaniu. Dziecko musi mieć jasno wyznaczone granice.

Dziecko bardzo często nie rozumie swoich emocji, a co gorsze rodzice również tego nie rozumieją, uważając, że dziecko stało się złośliwe albo bardzo niegrzeczne.

Dwulatek ciekawy świata

Dwuletnie dziecko już świetnie chodzi, więc pod tym względem stało się całkowicie niezależne i samodzielne. Uwielbia z tego korzystać, odkrywając otaczający go świat. Bada związek przyczynowo-skutkowy, ale jeszcze z marnym skutkiem, dlatego nie można spuszczać dziecka z oczu, nawet na minutę.

Dwulatek świetnie wspina się na drabinę, na krzesła i na kuchenny blat. Jest bardzo ciekawy wszystkiego, co go otacza, bardzo energicznie przemieszcza się z miejsca na miejsce i czasem ciężko za nim nadążyć. Rola rodzica w tym czasie, to pilnowanie dziecka, jak oka w głowie i chronienie przed zrobieniem sobie krzywdy. Złym pomysłem jest zabranianie dziecku eksperymentowania i poznawania, ponieważ jest to jeden z ważniejszych etapów rozwojowych.

Rozwój emocjonalny dwulatka

Dwuletnie dziecko z pewnością nie jest cierpliwe, wszystko chce zrobić tu i teraz, a słowo „poczekaj” działa na niego jak płachta na byka. Jeśli chcesz zabrać dziecko w fajne miejsce, to lepiej poinformuj je o tym, tuż przed wyjściem, aby uniknąć konfliktu. Dziecko nie ma poczucia czasu i pojęcie „jutro pojedziemy do wesołego miasteczka” jest dla niego tak abstrakcyjne, że będzie pytało Cię o to, co kilka minut, aż skończy się na wielkiej awanturze.

Dziecko bardzo sprawnie się z Tobą komunikuje, ale w większości próbuje przeforsować swoje zdanie. Maluch słucha, co do niego mówisz i z chęcią powtarza wypowiedziane przez Ciebie słowa, dlatego uważaj, co mówisz.

Wspominałam już o tym, że dziecko bardzo jasno manifestuje swoją niezależność i przy każdej możliwej okazji chce pokazać Ci, że nie interesują go żadne zakazy. Jest to bardzo dobry moment na jasne postawienie granic i rozmowę z dzieckiem, co wolno, czego nie wolno. Oczywiście są to rozmowy, które, wydawać by się mogło, nie mają końca, ale w którymś momencie przyniosą efekt.

Rozwój fizyczny dwulatka

Dwuletnie dziecko ma niespożytą energię i jest w ciągłym ruchu. Jego koordynacja ruchowa znacznie się poprawiła, dzięki czemu umie biegać, wspinać się, kopać dużą piłkę, wspinać na drabinę, schody i meble.

Znacznie poprawiła się również sprawność manualna, co daje dziecku możliwości operowania mniejszymi przedmiotami. To dobry czas na naukę rysowania i malowanie farbami, najlepiej takimi, którymi można ubrudzić cały pokój. Dziecko coraz chętniej bawi się klockami, układając ciekawe budowle. W tym czasie można również zauważyć coraz lepszą sprawność w posługiwaniu się łyżką.

Zmiany, jakie zachodzą w dwuletnim dziecku, bywają dla rodziców szokujące. Czasem ciężko utrzymać nerwy na wodzy. Pamiętajcie jednak, że emocje Waszego maluszka są naturalnym elementem jego prawidłowego rozwoju. Nie bierzcie do siebie każdego trudnego zachowania, ale też wyznaczajcie granice.

Na każdym etapie rozwoju dziecka, najważniejsza jest miłość i bliskość, której nigdy nie powinno zabraknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top