Tyflopedagog – pedagog dzieci niewidomych i niedowidzących

Tyflopedagog to kolejny specjalista, z którym możecie mieć styczność, gdy wasze dzieci będą uczęszczały na zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Chcesz wiedzieć, jaka jest jego rola w tym procesie? Zapraszam do lektury.

W poprzednim artykule nasza terapeutka opowiadała wam o specjalizacji oligofrenopedagoga. Mam nadzieję, że czytaliście i że informacje zawarte w tekście, przydały się. Dziś przedstawiam wam sylwetkę tyflopedagoga – osoba z taką specjalizacją zajmuje się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących.

Tyflopedagog, pracując z dzieckiem niedowidzącym, ma za zadanie mobilizować go do korzystania z posiadanych możliwości wzrokowych we wszystkich sytuacjach, jakie go spotykają oraz pomagać mu na wielu płaszczyznach życia codziennego.

Ważne jest, abyśmy rozgraniczyli rolę tyflopedagoga i optometrysty. Ten drugi zajmuje się stricte rehabilitacją wzroku, prowadzi wyspecjalizowaną stymulację wzroku oraz rozwija sprawności wzrokowe oczu. Tyflopedagog prowadzi ćwiczenia wzrokowe, ale nie jest to pełna rehabilitacja oczu.

Tyflopedagog prowadzi rehabilitację wzroku

Przede wszystkim rehabilitacja oczu musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty, bądź optometrysty, czy ortoptysty. Głównym celem tych skondensowanych działań jest pomoc dziecku w radzeniu sobie w różnych życiowych sytuacjach, które napotyka każdego dnia.

Proces rehabilitacji wzroku obejmuje:

  • stymulowanie widzenia,
  • pobudzanie/zachęcanie do patrzenia,
  • rozwijanie u dziecka podstawowych sprawności wzrokowych związanych z kontrolowaniem ruchów gałek ocznych,
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-słuchowej,
  • usprawnianie pamięci wzrokowej.

W ramach ćwiczeń, dla każdego dziecka, dobierane są indywidualnie obrazki i obiekty, według określonych cech, które musi rozpoznać i zidentyfikować oraz odnaleźć szczegóły.

Trudna praca tyflopedagoga

Praca tyflopedagoga to bardzo trudne zajęcie, wymagające ciągłego dokształcania się i szukania rozwiązań, ponieważ każde dziecko jest inne i wymaga zupełnie innego podejścia i metod pracy.

Zakres zadań tyflopedagoga jest bardzo szeroki:

  • dokonuje on funkcjonalnej oceny widzenia w celu ustalenia poziomu samodzielności wzrokowej,
  • ustala indywidualne potrzeby rehabilitacyjne,
  • dobiera dziecku pomoce optyczne i nieoptyczne wspomagające jego widzenie oraz uczy posługiwania się tymi pomocami.

W naszym artykule przedstawiamy Państwu tylko niektóre z elementów terapii, które prowadzi tyflopedagog, natomiast w przypadku pracy z osobami niewidomymi, istnieje cały wachlarz metod terapeutycznych bazujących na pracy ze zmysłami, orientacją przestrzenną i nie tylko.

Tyflopedagog podczas pracy z dzieckiem współpracuje z innymi specjalistami, aby wsparcie było całościowe. Dlatego właśnie program Wczesnego Wspomagania Rozwoju, o którym pisałam Wam w tym artykule, jest tak ważnym programem dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top