Wakacje, to dla dzieci beztroski czas. Dla nas – rodziców, to ciągłe pytania, jak zorganizować czas dzieciom? W dobie komputerów i smartfonów coraz chętniej dzieci zostają w domu, zamiast szaleć z rówieśnikami na świeżym powietrzu.
Podpowiem Wam dzisiaj, w co się bawić z dziećmi i jak zorganizować im czas, żeby się nie nudziły, nawet w deszczowe dni.
Zabawy na świeżym powietrzu
Nie ma nic lepszego niż aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Sport rozwija nie tylko nasze ciało, ale również uczy pokory, wytrwałości i pokonywania swoich słabości. Proponuję Wam, abyście zachęcili dzieci do aktywności fizycznej.
Rower na wzmocnienie i dobry humor
Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze to wielka frajda. Podczas wysiłku fizycznego mózg produkuje hormony szczęścia, czyli endorfiny. Poprawia się samopoczucie i sprawność fizyczna. Jazda na rowerze wzmacnia biodra i mięśnie brzucha, bardzo ważne w budowie prawidłowej postawy dziecka. Rower uczy też równowagi, a dziecko skoncentrowane na jeździe odpoczywa psychicznie i się relaksuje.
Plac zabaw na koncentrację i pamięć
Huśtawka i karuzela są bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu. Badania wskazują, że dzieci, które dużo się huśtają i kręcą na karuzeli, szybciej się rozwijają, potrafią bardziej skoncentrować się na zadaniu i są spokojniejsze. Nawet jeśli rodzicom wydaje się, że dziecku zakręci się w głowie od nadmiernego kręcenia na karuzeli, to nie martwcie się, to jest naprawdę bardzo dobre dla mózgu Waszego dziecka. Dzieci, które korzystają z tego typu zabaw, są mniej chaotyczne i bardziej skoncentrowane.
Piłka nożna na sprawność fizyczną i naukę współpracy
Gra zespołowa, jaką jest piłka nożna, uczy nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim współpracy. Jest to bardzo ważne, aby dziecko uczyło się nie tylko współzawodnictwa, ale również tego, że zespół zgranych ludzi, może odnosić sukcesy i lepiej przyjmować porażki. Wsparcie drużyny jest ważne i bardzo cenne.
Oczywiście, nie każdy jest stworzony do gier zespołowych, ale warto spróbować i pokazać dziecku tę, jak i inne gry, w których prawdziwą siłą jest zespół.
Hulajnoga i rolki na równowagę
Bardzo ciekawe badania logopedów pokazują, że jazda na hulajnodze, czy rolkach nie tylko kształtuje zmysł równowagi, ale również poprawia sprawność językową dziecka. Jak to jest możliwe? Otóż ośrodek równowagi i mowy w mózgu znajdują się w tej samej części, dlatego kształtując jedną umiejętność, doskonalimy również drugą. Dziecko, które bez problemu jeździ na hulajnodze albo rolkach w przyszłości nie będzie miało problemów z pisaniem i czytaniem.
Zabawy w domu na deszczowe dni
Nie musi być tak, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, jak głosi stara piosenka. Nie trzeba też wymyślnych i drogich zabawek, żeby umilić dzieciom czas wspólnymi zabawami.
Pytaki, aby nauczyć się nazywać emocje
Jest to świetna gra dla całej rodziny, dzięki której dziecko uczy się rozpoznawać emocje i rozmawiać o nich. Wiemy, że mówienie o swoich uczuciach jest bardzo trudne, dlatego polecam Wam tę grę, ponieważ w przyjazny i delikatny sposób pokazuje dzieciom, że trzeba rozmawiać również o trudnych sprawach.
Kalambury, aby rozwinąć wyobraźnię
Kalambury to świetna propozycja również dla całej rodziny. To zabawa, która polega na pokazywaniu za pomocą gestów różnych czynności, postaci z bajek, powiedzeń. Jedna osoba pokazuje, reszta odgaduje.
Plastyka, aby poprawić czucie i wrażliwość na dotyk
Każde zajęcia plastyczne są świetne dla rozwoju dziecka. Nie ważne czego użyjecie i co będziecie tworzyć. Możecie zrobić figurki z masy solnej, plasteliny, modeliny. Możecie malować farbkami za pomocą pędzli i rękami albo stopami – dzieci to bardzo lubią. Możecie malować kredkami, urządzić plener malarski i stworzyć obraz, który później będzie wisiał na ścianie. Możecie stworzyć robota, samochód albo ulubioną postać z bajki za pomocą kartonów, wykałaczek, bibuły i innych rzeczy, które macie w domu pod ręką.
Książki, aby rozwijać w dziecku wyobraźnię i intelekt
O tym, jak wiele korzyści niesie ze sobą czytanie książek, na pewno nie muszę Was przekonywać. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Dzięki czytaniu dzieci poszerzają słownictwo i budują wyobraźnię. Wspólne chwile przy książce wspierają rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka.
Moim celem było pokazać Wam, że bez modnych i drogich zabawek, można się świetnie bawić i spędzać czas z dzieckiem podczas wakacji. Najcenniejsze, co możemy dać naszym dzieciom, to właśnie nasz czas i uwaga skupiona na nich. Dzieci, z którymi rodzice bawią się, są ciekawsze świata, odważniejsze i pewniejsze siebie. Nie boją się kontaktu z rówieśnikami. Wzmacniajmy więź z naszymi dziećmi, bo czas płynie nieubłaganie. Za kilka lat, wybiorą kolegów i koleżanki, a my będziemy się temu przyglądać z żalem zmarnowanego czasu.
Oczywiście ten czas, który my poświecimy dziecku, jest również bardzo korzystny dla nas – rodziców. Odrywamy się od codziennych spraw, bawimy, śmiejemy, relaksujemy. Pomyślcie o tym, jak fantastycznie jest spędzić czas z dzieckiem i nie chodzi mi o całe dnie, a o dokładnie tyle czasu ile macie. Ważne, żeby to był czas w 100% poświęcony dziecku, więc nie zadręczajcie się, jeśli nie macie go bardzo dużo. Każda wspólna chwila jest na wagę złota.