Każdego roku pojawia się problem, gdzie pojechać na wakacje z małym dzieckiem? Lepiej w góry, nad morze, czy nad jezioro? Na co zwrócić szczególną uwagę? O co pytać, rezerwując kwatery?
Ponieważ nadeszły wakacje i okres urlopowy, postanowiłam przybliżyć Wam ten temat, ponieważ wiem, że wielu z Was ma dylemat gdzie i czy w ogóle warto z małym dzieckiem wyjechać na dłużej.
Wakacje z małym dzieckiem
Myślę, że najważniejszą sprawą jest to, żebyście nie bali się wyjeżdżać na wakacje z malutkim, kilkumiesięcznym dzieckiem. Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, to oczywiście jedźcie i odpoczywajcie! Znajdźcie odpowiednie miejsce, w którym będziecie czuć się komfortowo i dobrze. Oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Wakacje nad morzem
Morze to zawsze dobre rozwiązanie, zarówno na dłuższe wakacje, jak i na wyjazd weekendowy, jeśli macie stosunkowo blisko. Nie od dziś wiadomo, że powietrze nad morzem jest czyste, a morski klimat bardzo pozytywnie wpływa na odporność dzieci i dorosłych. Jeśli Wasze dziecko ma astmę, jest alergikiem albo ciągle choruje na infekcje górnych dróg oddechowych, morze jest świetnym rozwiązaniem.
Jeśli wybraliście nadmorskie miejscowości na wypoczynek, ale pogoda nie dopisała, to nie martwcie się. Przy kiepskiej, sztormowej pogodzie nad morzem jest najwięcej jodu, magnezu i bromu, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm.
Zabierzcie ze sobą cieplejsze ubrania, kalosze i korzystajcie z uroków morza, niezależnie od pogody.
Na plaży warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Na rączkę załóżcie mu opaskę z kontaktem do Was, w razie, gdyby się zgubił. Kilkuletnie dziecko powinno znać swoje imię i nazwisko, imiona rodziców i miejsce zamieszkania. To, w razie zagubienia, pozwoli szybko odnaleźć zmartwionych rodziców. Powiedzcie dziecku, że w razie, gdyby się zgubiło, niech poprosi o pomoc kogoś dorosłego, najlepiej ratownika lub jakąś panią czy pana z dzieckiem.
Wczasy nad morzem z dzieckiem to wspaniały czas. Woda, plaża, słońce, budowanie zamków, granie w piłkę plażową. Dla malutkiego dziecka warto wziąć dmuchany basen i parasol, którym osłonimy dziecko przed bezpośrednim promieniowaniem słońca. Oczywiście nie zapominajmy o kremie z filtrem.
Wakacje w górach
Jeśli nie lubicie tłumów nad morzem, to zachęcam Was to wybrania się na południe Polski, w nasze piękne góry. Do takiego wyjazdu trzeba się jednak przygotować zdecydowanie inaczej niż nad morze.
Klimat górski i jego ostre powietrze, również bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Dzieci z chorobami oddechowymi poczują ulgę, oddychając czystym, górskim powietrzem.
Wakacje w górach, jeśli planujecie piesze wędrówki, muszą być rozłożone w czasie. Będą dużo dłuższe, niż jakbyście wędrowali sami. Malutkie dziecko nosicie oczywiście w nosidle, które jest wygodne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Nosidło dla dziecka w górach musi być koniecznie zaopatrzone w daszek chroniący przed słońcem i zakładany w razie złej pogody pokrowiec przeciwdeszczowy.
Musicie też pamiętać, że maleństwo nie rusza się i może mu być chłodno, podczas gdy Wy jesteście spoceni z wysiłku. Innym, dla mnie zbawiennym rozwiązaniem była chusta, gdy moje dzieci były małe. Dziecko czuje się bezpiecznie wtulone w nas. Gdy było chłodniej wrzucałam na siebie gruby polar, którym owijałam siebie i dziecko w chuście. To wszystko dotyczy młodszych dzieci, starsze dziecko trzeba odpowiednio wyposażyć. Dobre buty, ubranie na tzw. cebulkę. Miejcie ze sobą plecak, a w nim jedzenie, wodę, coś słodkiego, termos z ciepłą herbatą. Gdy pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie, warto pamiętać o kremie z filtrem i ubraniach przeciwdeszczowych.
Wybierajcie trasy, które są dostosowane do możliwości Waszych oraz dzieci, jeśli pociechy mają już kilka lat i wędrują samodzielnie. Ustalajcie trasę, sprawdzajcie jak długa i wymagająca będzie wyprawa, czy po drodze są schroniska, w których możecie się zatrzymać.
Zabierzcie ze sobą lornetkę, aby dziecko mogło podziwiać widoki. Będzie to dla niego niesamowita frajda. Nie spieszcie się, dajcie dziecku czas na obcowanie z górską przyrodą. Pamiętajcie, że jesteście na wakacjach.
Wakacje nad jeziorem
Wyjazd nad jezioro, w pobliże lasu, to również ciekawe wakacyjna przygoda. Dobrze jest zorientować się, jak daleko od kwater jest jezioro, czy jest plac zabaw dla dzieci, czy można wypożyczyć rowery i pojechać na wycieczkę. Na myśl o lesie, pewnie myślicie, że będą komary, dlatego warto zaopatrzyć się w środki bezpieczne dla dzieci i dorosłych, które odstraszają wszelkie latające i gryzące Was owady.
Wakacje, czy wyjazd na weekend w pobliżu lasu, z dala od cywilizacji i tłumów ludzi, może być dla Was bardzo relaksujący. Cisza, spokój, szum drzew, śpiew ptaków o poranku… każdy z nas o tym marzy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym napięciu i z zegarkiem w ręku. Nasze dzieci również odczuwają ten pęd świata. Warto im zafundować relaks na łonie natury.
Prawda jest taka, że małym dzieciom nie potrzeba wiele do pełni szczęścia. Woda, w której mogą siedzieć godzinami, piaskownica, w której zbudują razem z rodzicami wielki zamek, spacery albo wycieczki rowerowe i plac zabaw, na którym będą huśtać się i kręcić na karuzeli pół dnia.
Życzę Wam wspaniałych wakacji, na których odpoczniecie i zwolnicie tempo, chociaż na chwilę, spędzicie czas z najbliższymi i naładujecie akumulatory na kolejne miesiące pracy.
Ponieważ nadeszły wakacje, w kolejnym artykule napiszę Wam propozycje wspólnych zabaw, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu, przy deszczowej pogodzie.