Rekrutacja do przedszkola zwykle zaczyna się początkiem roku, w lutym albo marcu. Warto jednak znacznie wcześniej sprawdzić kilka placówek i wybrać odpowiednią dla swojego dziecka. To nie jest proste, więc poświęć na to czas, już kilka miesięcy przed terminem składania podań. W artykule poruszę najważniejsze kwestie dotyczące rekrutacji do przedszkola.
Najważniejszą kwestią jest to, żebyś sprawdziła znacznie wcześniej, jakie są terminy w różnych przedszkolach. Warto to wiedzieć, by nie przeoczyć terminu. Spóźnienie się z podaniem do przedszkola praktycznie przekreśla szanse na dostanie się dziecka do wybranej placówki.
Jak wybrać odpowiednie przedszkole?
Zanim zaczniesz wypełniać zgłoszenie dziecka do danej placówki, zrób rozeznanie, która z nich będzie najlepsza. Przy wyborze dobrego przedszkola warto kierować się opiniami innych, więc pytaj, szukaj informacji w internecie, ale przede wszystkim odwiedź placówkę i porozmawiaj z dyrekcją i wychowawcami.
Najważniejsze terminy rekrutacji do przedszkola
Harmonogram rekrutacji do przedszkola, ustalany jest zwykle, przez daną placówkę. Nie są to terminy jednakowe dla wszystkich, dlatego warto śledzić informacje, kiedy rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń.
Najczęściej, w danym roku kalendarzowym, rekrutacja do przedszkola zaczyna się w lutym, a przyjmowanie zgłoszeń, kończy w kwietniu bądź w maju. Warto złożyć kilka podań do różnych placówek, aby mieć pewność, że Twoje dziecko na pewno od nowego roku przedszkolnego, będzie uczęszczało na zajęcia.
Wiesz dobrze, jak mało jest dobrych placówek, a jak dużo dzieci. Dlatego nie zostawiaj tej sprawy na ostatni moment.
Jakie formalności trzeba spełnić przy przyjęciu dziecka do przedszkola?
Jeśli Twoje dziecko dopiero zacznie przygodę z przedszkolem, będziesz musiała dopełnić formalności, związanych z rekrutacją. Podobnie jak w przypadku przyjęcia dziecka do żłobka, będziesz mogła to zrobić osobiście lub za pomocą strony internetowej i elektronicznego formularza zapisu. Jednak weź pod uwagę to, że wniosek wysłany drogą elektroniczną nie będzie podpisany, więc Twoja wizyta w placówce będzie konieczna, aby wniosek podpisać.
Najczęściej podczas rekrutacji nie liczy się kolejność zgłoszeń, a inne ważne kryteria, decydujące o przyjęciu dziecka do przedszkola.
Dodatkowe kryteria przy rekrutacji dziecka do przedszkola
W państwowych przedszkolach najczęściej brane są pod uwagę następujące kryteria:
- czy dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej,
- czy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności,
- czy dziecko wychowywane jest przez jednego z rodziców,
- czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Oczywiście, to nie wszystkie kryteria. Każda placówka może wziąć pod uwagę szereg innych uwarunkowań, przy podejmowaniu decyzji. Często zwracają uwagę na odległość placówki od miejsca zamieszkania, czy rodzice rozliczają podatek dochodowy na terenie miasta, w którym mieści się przedszkole. Zdarza się, że samodzielni rodzice muszą dostarczyć do przedszkola sądowe orzeczenie rozwodu lub separacji. W przypadku rodzin wielodzietnych wymagane jest oświadczenie o wielodzietności.
Z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania, że nasze dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, wiąże się rekrutacja do placówki prywatnej. Z uwagi na odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu, nie wszyscy rodzice mogą zdecydować się na taką alternatywę. Niemniej, w większości przypadków wystarczy zadeklarować, że dziecko będzie chodziło do wybranej placówki i zapłacić opłatę wpisową, aby mieć pewność wolnego miejsca dla swojej pociechy. Decyduje przy tym kolejność zgłoszenia dzieci do placówki.
Decyzja, czy zapisać dziecko do państwowego, czy prywatnego przedszkola jest zależna od wielu czynników. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, warto dobrze zapoznać się z ofertą edukacyjną placówek i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, o których wspominałam wam w artykule o tym, jak wybrać odpowiednią placówkę.