Drugi miesiąc ciąży to czas, gdy jesteś już pewna, że rozwija się w Tobie nowe życie. Z pewnością byłaś u ginekologa, którego wybrałaś do prowadzenia ciąży. Opowiem Ci dziś, jakie zmiany zachodzą w tym okresie zarówno w Twoim ciele, jak i w rozwoju maluszka.
Jesteś najszczęśliwszą kobietą na świecie, a Twój partner najszczęśliwszym mężczyzną. Spodziewacie się dziecka i to jest wspaniała wiadomość! Przed Wami prawdziwa życiowa przygoda, do której będziecie przygotowywać się przez kolejne 7 miesięcy.
Zanim jednak przeczytasz kolejny artykuł, zapraszam Cię do lektury pierwszego tekstu o pierwszym miesiącu ciąży, który znajdziesz TUTAJ.
Emocje w drugim miesiącu ciąży
Wiem, że w tym okresie hormony dają o sobie znać i pewnie sama ze sobą nie możesz wytrzymać, ale te huśtawki są całkowicie normalne. Nie ma na to żadnej wspaniałej rady, trzeba przetrwać. Świadomość tego, co dzieje się z Twoimi emocjami powinna pomóc zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim.
Jeśli jesteś aktywna zawodowo to pewnie będą dokuczać Ci zmęczenie i brak koncentracji. Pamiętaj, że dla Ciebie bardzo ważny jest odpoczynek i sporo ruchu na świeżym powietrzu. W tym okresie powinnaś zrezygnować z picia mocnej kawy, co dodatkowo będzie wpływało negatywnie na Twoje samopoczucie, jeśli wcześniej piłaś jej dużo w ciągu dnia.
Twoje ciało w drugim miesiącu ciąży
W drugim miesiącu wybierasz ginekologa, który poprowadzi Twoja ciążę. To bardzo ważne, abyś wybrała lekarza, któremu ufasz i możesz zadać tysiąc pytań, a on na nie odpowie. Podczas wizyty lekarz zbada Cię, potwierdzi ciąże i wypisze Ci skierowanie na ważne badania, które teraz będziesz robiła bardzo często.
W pierwszym trymestrze będą pewnie męczyć Cię mdłości. Nie jest to reguła, ale bardzo często występuje. Czasem są to tylko nudności, a czasem ostre wymioty. Ważne, żebyś pamiętała, że w okresie ciąży nie wolno na własną rękę przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Warto skorzystać z domowych, bezpiecznych sposobów na nudności:
- rano, przed wstaniem z łóżka wypij szklankę wody z cytryną,
- jedz często małe posiłki,
- staraj się, aby dieta była lekkostrawna,
- pij wywar z imbiru
Dobrze zbilansowana dieta powinna troszkę pomóc Ci przetrwać ten okres i odpowiednio odżywić organizm. Dlatego wprowadź do niej dużo zielonych warzyw, buraki, wołowinę. Zadbaj o to, aby w trakcie męczących Cię nudności nie pojawiła się groźna anemia.
Dziecko w drugim miesiącu ciąży
Zarodek pobiera od Ciebie, z woreczka żółciowego, wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Dopiero ok. 12 tygodnia ciąży uformuje się łożysko, które przejmie te funkcje.
Na początku drugiego miesiąca zaczyna pracować mózg dziecka, a głowa stanowi połowę wielkości ciała. Na głowie zaczynają pojawiać się dwie czarne plamki, które z czasem przesuną się w dół twarzy – to są oczy.
Niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest, abyś regularnie przyjmowała kwas foliowy i witaminy przepisane przez lekarza prowadzącego.
Pod koniec drugiego miesiąca ciąży Twój maluszek:
- mierzy ok 1,5 cm
- ma własną grupę krwi i linie papilarne
- jest bardzo ruchliwy
Ważne badania w drugim miesiącu ciąży
Przez całą ciążę zrobisz mnóstwo badań. W drugim miesiącu, po pierwszej wizycie ginekolog zleci Ci zapewne morfologię krwi, poziom glukozy we krwi, badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh, badanie ogólne moczu oraz cytologię.
Rób wszystkie badania skrupulatnie, to jest niezwykle ważne!
Mam nadzieję, że udało mi się w tym tekście zebrać najważniejsze kwestie dotyczące drugiego miesiąca ciąży. Jestem bardzo ciekawa, jakie są Twoje wspomnienia z tego okresu, a może właśnie teraz jesteś w drugim miesiącu? Koniecznie daj mi znać w komentarzu pod tekstem albo w mediach społecznościowych.