Pierwszy miesiąc ciąży

ciążą, pierwszy miesiąc ciąży

Początek ciąży dla każdej kobiety to prawdziwa rewolucja, zarówno emocjonalna, jak i hormonalna. Często jest tak, że o ciąży dowiadujesz się, gdy zrobisz test ciążowy albo pójdziesz do lekarza. Wtedy prawdopodobnie mija właśnie pierwszy miesiąc.

Najczęściej pierwszym miesiącem ciąży określane są dwa tygodnie przed poczęciem i dwa tygodnie po zapłodnieniu. Jednak już na tak wczesnym etapie zachodzą ogromne zmiany w Twoim organizmie. Dziś właśnie na tym się skupię, tym samym zaczynamy cykl tekstów dotyczących przebiegu ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się zaledwie tydzień po zapłodnieniu. Wówczas może pojawić się lekkie plamienie, które czasem bywa mylone z miesiączką. Najczęściej jednak pierwszym objawem jest brak okresu. Pojawiają się huśtawki nastrojów i tkliwość piersi. Mogą pojawić się również skurcze żołądka, uczucie zmęczenia i senność. Częsta potrzeba oddawania moczu jest jednym z najczęstszych objawów, podobnie jak poranne mdłości i zachcianki.

Bardzo często zaczynasz odczuwać niechęć do wcześniej lubianych potraw, odrzuca Cię zapach kawy albo smażonej ryby, masz niechęć do słodyczy, które wcześniej uwielbiałaś. Może pojawić się zgaga, której wcześniej nie znałaś, migrenowe bóle głowy i ból pleców.

Zdarza się również, że kobieta czuje się tak, jakby dopadła ją infekcja i miała rozłożyć grypa, czyli ma podwyższoną temperaturę ciała i czuje się ogólnie słabo. Na szczęście te objawy dość szybko mijają.

Emocje w pierwszym miesiącu ciąży

Przez cały okres trwania ciąży w Twoim organizmie dzieją się niesamowite rzeczy. Hormony szaleją i Ty często nie jesteś w stanie nad nimi zapanować. Nie raz i nie dwa sama siebie zaskoczysz reakcjami na różne sytuacje.

Bądź świadoma, że rozdrażnienie, płaczliwość i wiele innych emocji związane są z przemianami, jakie zachodzą w organizmie i po prostu pozwól sobie na nie. Słaba kondycja psychiczna w pierwszym trymestrze jest całkowicie normalna, dlatego odpuść sobie i po prostu to przetrwaj.

Dziecko w pierwszym miesiącu ciąży

W pierwszym miesiącu zachodzą największe zmiany, z godziny na godzinę Twoje dziecko się rozwija i zmienia. To niesamowite!

Około 5 dni po zapłodnieniu dziecko będzie miało postać maleńkiej kuli. Tydzień po zapłodnieniu Maluszek będzie miał około 100 komórek, które zaczną rozdzielać się na specjalizacje, tzn. część z nich będzie rozwijać ciało dziecka, a część z nich stworzy błonę płodową i łożysko.

Gdy kończy się pierwszy miesiąc ciąży, w obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek, z których każda ma inne zadanie:

  • pierwsza: stworzy układ nerwowy, skórę i włosy,
  • druga: układ pokarmowy z trzustką i wątrobą,
  • trzecia: szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie.

Ważne badania w pierwszym miesiącu ciąży

Oczywiście, tak jak wspomniałam wyżej, w pierwszym miesiącu możesz nie być świadoma swojego stanu, więc najpewniej zaczniesz od testu ciążowego. Jednak, gdy potwierdzisz swoje przypuszczenia, udaj się do lekarza ginekologa, który zbada Cię i zleci potrzebne badania. Z pewnością konieczne będzie wykonanie podstawowych badań moczu i krwi oraz USG.

Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety i jej partnera. Warto zachować w pamięci każdy moment, bo czas biegnie bardzo szybko i nie zdążysz przywyknąć, a Twój maluszek będzie już na świecie. W przyszłym tygodniu opowiem Ci o zmianach, jakie zachodzą w drugim miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top