To już przedostatni miesiąc ciąży. Zapewne jesteś coraz bardziej zniecierpliwiona i już nie możesz się doczekać, aż weźmiesz w ramiona swoje dzieciątko. Ósmy miesiąc ciąży to czas, kiedy dokucza Ci zadyszka i mogą nasilać się bóle pleców. Co jeszcze dzieje się na dwa miesiące przed porodem?
Zanim jednak opowiem Ci, co dzieje się w ósmym miesiącu ciąży, zapraszam do przeczytania wcześniejszych tekstów, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z nimi zapoznać:
- pierwszy miesiąc ciąży
- drugi miesiąc ciąży
- trzeci miesiąc ciąży
- czwarty miesiąc ciąży
- piąty miesiąc ciąży
- szósty miesiąc ciąży
- siódmy miesiąc ciąży
Emocje w ósmym miesiącu ciąży
Ósmy miesiąc ciąży to czas, kiedy z jednej strony czujesz zmęczenie i zniecierpliwienie, a z drugiej strach przed porodem i przed tym, jak zmieni się Twoje życie po narodzinach dziecka. Dyskomfort spowodowany już dużym brzuszkiem powoduje, że bywasz mocno sfrustrowana brakiem sprawności fizycznej, jaką miałaś jeszcze miesiąc temu.
Pod koniec ciąży możesz mieć już problem, żeby usiąść wygodnie za kierownicą samochodu, dlatego rozważ przekazanie prowadzenia auta mężowi/partnerowi lub innej bliskiej osobie, która może Cię w tym wyręczyć. Daj sobie pomóc, jeśli masz się na kim oprzeć. To pozwoli Ci zachować równowagę i dobre samopoczucie tak potrzebne zarówno Tobie, jak i maleństwu.
Dużą radość w tym okresie sprawiają Ci ruchy dziecka. Twój maluszek odczuwa, kiedy głaszczesz brzuszek, kiedy z nim rozmawiasz albo śpiewasz mu kołysanki. Możesz już nawiązać interakcję z dzieckiem! Spróbuj puknąć w brzuch delikatnie, a zobaczysz, jak mnie więcej w tym samym miejscu dziecko odpowie Ci kuksańcem albo kopniakiem. To z pewnością poprawi Ci nastrój, jeśli akurat jesteś w dołku.
Twoje ciało w ósmym miesiącu ciąży
W ósmym miesiącu ciąży przybierasz na wadze, ponieważ Twoje dziecko rośnie bardzo szybko. Jeśli bóle pleców są nie do zniesienia, gimnastykuj się, idź na basen i spaceruj. Ciągłe leżenie na kanapie na pewno Ci nie pomoże.
W ósmym miesiącu możesz zacząć odczuwać w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Jest to znak, że macica przygotowuje się do porodu.
Niestety będziesz często budzić się w nocy za potrzebą, ponieważ dziecko może mocno naciskać na pęcherz moczowy.
Kolejną dolegliwością ostatnich tygodni ciąży jest brak oddechu. Powiększająca się macica uciska wszystkie narządy wewnętrzne, robiąc miejsce dziecku. Odczuwają to także płuca, które ściśnięte, nie mogą się w pełni rozszerzać, abyś mogła wziąć głęboki oddech. Skrócony oddech przeszkadza mocno Tobie, ale nie zagraża dziecku w żaden sposób, ponieważ łożysko dostarcza go maluszkowi dokładnie tyle, ile potrzebuje. Ten stan zmieni się w momencie, gdy brzuch mocno się obniży.
Dziecko w ósmym miesiącu ciąży
W ósmym miesiącu ciąży Twój maluszek czas spędza na ćwiczeniu umiejętności niezbędnych do życia, np. oddychania, połykania i ssania. Ruchy dziecka w tym okresie mogą być odrobinę słabsze, ponieważ maluszek już ma mało miejsca na szaleństwa, a obrócony jest już zapewne główką w dół, czyli w najlepszej pozycji do porodu.
Gdybyś teraz zaczęła rodzić, to nie ma obawy, że dziecku zagraża niebezpieczeństwo. Może już spokojnie funkcjonować poza brzuszkiem mamy, a tylko w niewielu przypadkach potrzebna jest pomoc inkubatora.
Pod koniec 8. miesiąca ciąży Twoje dziecko:
- waży ok. 2,5 kg
- mierzy ok. 50-53 cm
Ważne badania w ósmym miesiącu ciąży
Lekarz w ósmym miesiącu ciąży zleci Ci podstawowe badania:
- badanie ogólne moczu – teraz o tyle ważne, że nie może być w nim białka, białych ani czerwonych krwinek, żadnej bakterii, która mogłaby zagrozić dziecku podczas porodu
- morfologię krwi
- ciśnienie tętnicze
- sprawdzi Twoją wagę
- wysokość dna macicy
Zleci również bardziej specjalistyczne badania:
- badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B – jeśli wynik okażę się dodatni, podczas porodu trzeba zachować ostrożność, a po narodzinach maluszek będzie miał przeprowadzone badania w kierunku obecności tego wirusa
- pH wydzielimy pochwowej – badanie pozwoli ocenić stan bakteriologiczny pochwy i szyjki macicy, co jest również niezwykle ważne podczas porodu.