Trzeci miesiąc ciąży

trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży to koniec pierwszego trymestru. Zaczynasz czuć się znacznie lepiej, masz dobry humor, nudności minęły i jesteś pełna energii. To czas, kiedy brzuszek nie jest jeszcze bardzo duży i właściwie bez ograniczeń możesz korzystać z uroków życia.

Dziecko z miesiąca na miesiąc rozwija się w niesamowitym tempie. Jeśli do tej pory zwlekałaś z informacją, że jesteś w ciąży, teraz śmiało możesz powiedzieć całemu światu!

Zanim jednak przeczytasz kolejny artykuł, zapraszam Cię do lektury tekstu o pierwszym miesiącu ciąży, który znajdziesz TUTAJ oraz do artykułu o drugim miesiącu, dostępnym TUTAJ.

Emocje w trzecim miesiącu ciąży

Wraz z końcem 1 trymestru ciąży czujesz się znacznie lepiej. Większość dolegliwości z pierwszych miesięcy minęła bezpowrotnie i możesz w pełni korzystać z życia. Masz dużo energii, jesteś uśmiechnięta i masz poczucie, że poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie przed Tobą stoją. Tak jest najczęściej, ale oczywiście nie wszystkie przyszłe mamy w drugim trymestrze ciąży czują ten przypływ pozytywnych uczuć. Bywa tak, że huśtawka nastrojów trwa przez całą ciążę i jedyne co możesz z tym zrobić to się pogodzić. Nie zadręczaj się brakiem dobrego humoru i nie wyrzucaj sobie braku energii. Przyjmij, że to minie i przeczekaj. Twój spokój jest teraz najważniejszy, ponieważ emocje, jakie Tobie towarzyszą, udzielają się dziecku.

Twoje ciało w trzecim miesiącu ciąży

Przyjrzyj się diecie, którą stosujesz. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje. To ogromna różnica. Fakt, że ilość kalorii musi się zwiększyć, ale bez przesady. Niech Twoja dieta będzie różnorodna, bogata w warzywa i owoce, które są źródłem wszystkich niezbędnych składników. Pilnuj, aby Twoje posiłki nie były zbyt obfite, ponieważ mogą powodować wzdęcia. Zasada jedzenia mniej i częściej obowiązuje również w ciąży.

Jeśli czujesz energię i lekarz nie odradzi, możesz uprawiać sport. Jeśli przed ciążą byłaś aktywna, nie odmawiaj sobie tego teraz. Są oczywiście zasady, np. puls, którego musisz pilnować podczas wysiłku, ale nie powinno to być dla Ciebie przeszkodą. Możesz biegać, jeździć na rowerze, dużo spacerować. Wysiłek fizyczny w prawidłowo rozwijającej się ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Zalecam Ci oczywiście konsultacje z lekarzem ginekologiem, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości.

W trzecim miesiącu ciąży z pewnością zaczniesz odczuwać parcie na pęcherz i będziesz częściej chodzić do toalety. To rosnąca macica uciska pęcherz, co powoduje częste wizyty w toalecie, niestety również w nocy.

Dziecko w trzecim miesiącu ciąży

Dziecko nadal rozwija się bardzo szybko. Pod koniec 1 trymestru ciąży maluszek umie już bawić się rączkami, nóżkami i pępowiną. Dziecko jest bardzo ruchliwe i ma mnóstwo miejsca do zabawy.

Pod koniec 3 miesiąca ciąży dziecko:

  • mierzy ok. 6,5 cm
  • waży 14 g
  • całym ciałem reaguje na dotyk
  • reaguje na dźwięki, choć uszy jeszcze nie są w pełni wykształcone

Ważne badania w trzecim miesiącu ciąży

Jesteś już pewnie przyzwyczajona do ciągłych badań, więc nie zdziwi Cię fakt, że i w tym miesiącu będziesz musiała wykonać ich całkiem sporo. Lekarz z pewnością zleci Ci wszystkie podstawowe badania z krwi i moczu, ciśnienie tętnicze oraz kontrola wagi.

Między 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz może zlecić Ci wykonanie pierwszego USG. To badanie pozwala określić kilka ważnych rzeczy, np. wiek ciąży, przewidywany termin porodu oraz poziom rozwoju dziecka. Podczas badania lekarz oceni bardzo istotne parametry tzw. przezierność karkową oraz obecność lub brak kości nosowej, co pozwala wykluczyć wady genetyczne płodu. Na takim badaniu, jeśli dziecko jest dobrze ułożone, można również zobaczyć jego płeć. Płeć dziecka należy potwierdzić między 18. a 24. tygodniem ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top