Siódmy miesiąc ciąży

ciąża, siódmy miesiąc ciąży

Wraz z początkiem siódmego miesiąca ciąży, zaczyna się trzeci i ostatni trymestr ciąży. Za trzy miesiące Twoje dziecko będzie już na świecie, ale zanim to się stanie, przeczytaj, co dzieje się w siódmym miesiącu ciąży z Twoim ciałem oraz jakie nowe umiejętności nabywa Twój maluszek.

Zanim jednak opowiem Ci, jakie zmiany zachodzą w siódmym miesiącu ciąży, zapraszam do przeczytania wcześniejszych tekstów, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z nimi zapoznać:

Emocje w siódmym miesiącu ciąży

Siódmy miesiąc ciąży to bardzo dobry czas, żeby pomyśleć o szkole rodzenia, jeśli jeszcze do niej nie uczęszczasz. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej przyszłej mamy, która potrzebuje wsparcia i zrozumienia innych ciężarnych kobiet. Podczas zajęć możesz porozmawiać z innymi mamami, dostać wsparcie, którego potrzebujesz, nauczyć się prawidłowego oddechu, zrelaksować, zmienić otoczenie.

W siódmym miesiącu ciąży, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, możesz być nadal aktywna fizycznie. Idealnym sportem dla Ciebie będzie np. basen, który z pewnością pomoże Ci troszkę na dolegliwości z kręgosłupem. Woda odpręża i relaksuje, więc nie odmawiaj sobie tej przyjemności.

Pamiętaj, że Twoje emocje bardzo mocno wpływają na dziecko, więc dbaj o siebie i swoje przyjemności bez obaw, że jesteś zbyt mocno skupiona na sobie. Twoi najbliżsi powinni Cię wspierać i rozumieć to, że Twoje dobre samopoczucie to również pozytywny nastrój Twojego dziecka.

Twoje ciało w siódmym miesiącu ciąży

Brzuszek rośnie, dziecko jest coraz większe, Ty z pewnością odczuwasz dyskomfort związany z kręgosłupem, spuchniętymi nogami, wahaniami nastrojów. Jednego dnia masz dużo energii, a drugiego najchętniej zostałabyś w łóżku. Pamiętaj jednak, że zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka bardzo ważne są ćwiczenia.

W siódmym miesiącu ciąży często nasilają się skurcze i obrzęki nóg. Pojawiają się one z trzech powodów: przede wszystkim dlatego, że krążenie krwi jest znacznie słabsze, z braku minerałów takich jak wapń, magnez i potas oraz dlatego, że woda w organizmie się zatrzymuje. Jeśli męczą Cię opuchnięte nogi, połóż się z lekko uniesionymi nogami, wówczas poprawisz krążenie krwi. Możesz poprosić męża/partnera, aby wymasował Ci stopy albo przyłożył ciepły kompres.

Ważne jest, abyś przez cały okres trwania ciąży przyjmowała minerały i witaminy oraz piła dużo wody. Szczególnie zadbaj o dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Są one niezbędne dla dobrego rozwoju mózgu dziecka. Dużo dobrych kwasów znajduje się w łososiu, tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, rukoli, krewetkach.

Dziecko w siódmym miesiącu ciąży

W siódmym miesiącu ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale również zaczyna samodzielnie myśleć. W 31. tygodniu następuje bardzo ważny etap w jego rozwoju, tj. pojawia się sieć połączeń między neuronami w mózgu. W tym czasie mózg przejmuje większość funkcji, które do tej pory pełniły inne organy.

Na początku trzeciego trymestru zaczyna się bardzo ważny etap w rozwoju dziecka – budowanie systemu odpornościowego. Dziecko przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po narodzinach będzie odporny na wiele chorób.

Pod koniec 7. miesiąca ciąży Twoje dziecko:

  • waży już ok. 1,6 kg
  • mierzy ok. 45 cm

Ważne badania w siódmym miesiącu ciąży

W poprzednim artykule wspominałam Ci o tym, że od momentu, gdy wyraźnie czujesz ruchy dziecka, warto mierzyć ich częstotliwość. Gdy nie czujesz dziecka dłużej niż 3 godziny, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ruchy dziecka oznaczają, że jest ono zdrowe i dobrze się rozwija. Jak to zrobić prawidłowo?

Spójrz na zegar i od tego momentu licz wszystkie aktywności, tzn. każdy kopniak, drgnięcie, obrót. Gdy doliczysz do 10 ruchów, spójrz ponownie na zegarek i zobacz ile czasu Ci to zajęło. Zwykle 10 ruchów poczujesz w ciągu ok. 10 minut. Jeśli jednak Ci się to nie udało w ciągu 2 godzin, zgłoś się do lekarza. Najczęściej to nie oznacza nic złego, ale jednak warto sprawdzić.

W siódmym miesiącu lekarz ginekolog zleci Ci podstawowe badania jak w każdym miesiącu:

  • morfologię krwi
  • badanie ogólne moczu
  • Twoją wagę
  • ciśnienie tętnicze
  • wysokość dna macicy

Dodatkowo lekarz zleci Ci badania na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B oraz posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B. Może również zlecić badania na toksoplazmozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top