Czwarty miesiąc ciąży

drugi trymestr ciaży

Na początku drugiego trymestru ciąży już wyraźnie widać brzuszek. Na razie jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu. W tym czasie możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Twoje dziecko bardzo szybko rośnie i się rozwija. Wraz z jego rozwojem rośnie także Twój apetyt. Jeśli wciągasz wszystko za dwoje, koniecznie zacznij kontrolować wagę, ponieważ zasada jest prosta: jesz dla dwojga, a nie za dwoje!

Zanim jednak przejdę do szczegółów czwartego miesiąca ciąży, zapraszam Cię do lektury tekstu o pierwszym miesiącu ciąży, który znajdziesz TUTAJ, do artykułu o drugim miesiącu, dostępnym TUTAJ oraz trzecim miesiącu ciąży – TUTAJ.

Wraz z początkiem drugiego trymestru ciąży, jeśli dotychczas jeszcze tego nie zrobiłaś, możesz powiedzieć w pracy, że spodziewasz się dziecka. Taka wiadomość oczywiście powinna być poparta zaświadczeniem od lekarza prowadzącego. W czasie ciąży jesteś pod specjalną ochroną. Na temat praw kobiet w ciąży napisałam osobny artykuł, który możesz przeczytać TUTAJ.

Emocje w czwartym miesiącu ciąży

Drugi trymestr zazwyczaj jest ulgą po ciężkich pierwszych miesiącach. Minęły albo znacznie osłabły wszystkie dolegliwości z pierwszego trymestru. Czujesz się dobrze, jesteś szczęśliwa, uśmiechnięta i pełna życia.

W tym czasie zaczynasz odczuwać znowu wielką przyjemność ze zbliżeń ze swoim partnerem. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możecie cieszyć się sobą aż do końca ciąży. Twoja wrażliwość na dotyk jest znacznie większa niż zazwyczaj.

Twoje dobre samopoczucie oczywiście wpływa bardzo korzystnie na dziecko. Jeśli się śmiejesz, jeśli odczuwasz przyjemność, Twój maluszek również to czuje.

Twoje ciało w czwartym miesiącu ciąży

W czwartym miesiącu ciąży w dalszym ciągu powiększają się piersi, są bardzo delikatne i tkliwe, wrażliwe na szorstki materiał, dlatego koniecznie zainwestuj w bieliznę bardzo delikatną. To na szczęście niebawem się zmieni i owszem, będą rosły nadal, ale już nie będą aż tak wrażliwe.

Między 16. a 26 tygodniem ciąży możesz zacząć odczuwać ruchy dziecka. Początkowo możesz nawet nie wiedzieć, że to właśnie maluszek się rusza, ale w pewnym momencie poczujesz to wyjątkowe uczucie. Bardzo często te pierwsze ruchy przypominają pękające bąbelki powietrza w brzuchu.

Drugi trymestr ciąży to bardzo dobry czas, aby pójść do stomatologa i sprawdzić stan zębów. Jeśli masz jakieś ubytki, koniecznie je wylecz, ponieważ próchnica jest niebezpieczna dla ciąży. W tym czasie możesz zauważyć nadmierne krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Zmień szczoteczkę na super miękką i szczotkuj zęby delikatniej, aby jak najmniej podrażniać dziąsła, którą są w ciąży po prostu nabrzmiałe.

Dziecko w czwartym miesiącu ciąży

W czwartym miesiącu ciąży dziecko rozwija się już w swoim tempie, czyli jedno szybciej, drugie wolniej, ale nadal bardzo dynamicznie. Dziecko uwielbia bawić się pępowiną, machać rączkami i nóżkami, robić fikołki i salta. Zaczyna odczuwać emocje. Gdy jesteś szczęśliwa, dziecko również się cieszy, natomiast, gdy jesteś smutna, ono również to czuje. Dlatego tak ważne są emocje w czasie ciąży. Maluszek zaczyna słyszeć różne dźwięki.

Dziecko w czwartym miesiącu:

  • mierzy 12-13 cm
  • waży ok 100 gramów
  • jego serce bije dwukrotnie szybciej niż dorosłego człowieka
  • pompuje ok 30 litrów krwi na dobę

Ważne badania w czwartym miesiącu ciąży

W czwartym miesiącu ciąży, jak i w poprzednich miesiącach będziesz miała do wykonania szereg różnych badań. Najpewniej będą to podstawowe badania:

  • badanie ogólne moczu
  • morfologia krwi
  • ciśnienie tętnicze
  • waga

Lekarz powinien również zlecić badania pH wydzieliny pochwowej, które pozwoli ocenić stan bakteriologiczny pochwy i szyjki macicy oraz badanie wysokości dna macicy. Te ostatnie badania są niezwykle ważne, ponieważ, gdyby okazało się, że masz zbyt dużo bakterii, trzeba wdrożyć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top