Wyzwania rozwojowe czterolatka

czteroletnie dziecko

Czterolatek jest radosny i chłonie otoczenie, ale nigdy nie wiadomo kiedy się zezłości i co spowoduje zmianę nastroju. Zapraszam Cię dziś do lektury tekstu o czterolatku.

Mam nadzieję, że miałaś czas zapoznać się z tekstami na temat rozwoju dziecka, które opublikowałam do tej pory. Jeśli nie, to zachęcam Cię do przeczytania kilku wcześniejszych publikacji 0:

  • pierwszych 30. dniach życia dziecka, który znajdziesz TUTAJ,
  • pierwszym roku życia dziecka, który możesz przeczytać, klikając link TUTAJ,
  • zbuntowanym dwulatku, który znajdziesz TUTAJ,
  • buncie trzylatka i o tym, jak sobie z tym radzić, który znajdziesz TUTAJ.

Rozwój czterolatka

Czteroletnie dziecko doświadcza wszystkich uczuć i emocji, jakie przeżywają dorośli ludzie, z tą tylko różnicą, że nie wszystkie potrafi odpowiednio nazwać i zdefiniować. Nie zawsze też potrafi powiedzieć, dlaczego się zdenerwował, dlaczego jest smutny i co się stało, że pokazuje złość. Podkreślam, te trudniejsze w wyzwaniu rodzicielskim emocje, ponieważ o tych pozytywnych zawsze mówi się łatwiej i bez problemu potrafimy powiedzieć, co nas raduje i cieszy, co spowodowało, że jesteśmy szczęśliwi.

Czterolatek chce wszystko robić samodzielnie. Zachęcony przez bliskich do wykonywania czynności samodzielnych, bardzo się cieszy, zwłaszcza, jak zostanie pochwalony. To jest czas, kiedy warto budować w dziecku poczucie, że nie zawsze cel jest najważniejszy, a same próby dojścia do jakiegoś punktu są ważniejsze. Trzeba rozmawiać z dzieckiem, że nie zawsze jest tak, że wszystko nam się udaje, ale zdecydowanie nie należy się poddawać. Dziecko potrzebuje zapewnień, że sobie świetnie radzi, że jest mądre, dobre i zaradne.

Osobowość czterolatka

Czteroletnie dziecko rozwija się jednocześnie społecznie, emocjonalnie i poznawczo. Czterolatki najczęściej drugi rok uczęszczają do przedszkola, gdzie nabywają różnych nowych, ciekawych umiejętności, z których najważniejsze to przynależność do grupy i działanie zgodne z zasadami danej społeczności.
W tym wieku zaczyna kształtować się również samoocena, czyli zespół sądów o własnej wartości. Zajmuje ona szczególne miejsce w rozwoju obrazu własnej osoby. Tutaj praca rodziców nad nastawieniem dziecka jest kluczowa. Budujcie w swoim dziecku poczucie wartości i tego, że potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji.

Czterolatek to mały buntownik, który doskonale wie, jakie zachowania są dobre i akceptowalne, a jakie złe. Uwielbia przeciwstawiać się rodzicom i pokazywać swoją niezależność. Tutaj znowu ogromna praca przed rodzicami, czyli cierpliwość, konsekwencja i stanowczość. Nauczona jednak doświadczeniem zbuntowanego trzylatka, z pewnością lepiej poradzisz sobie z czterolatkiem. Być może masz już wypracowaną cierpliwość, żeby po raz milionowy wytłumaczyć, czego absolutnie nie wolno mu robić.

Czteroletni towarzysz zabaw

Czterolatek bacznie przygląda się kolegom w przedszkolu i sam decyduje z kim i w co chce się bawić. Oczywiście najatrakcyjniejsze są te zabawy, w które nie wolno się bawić, ale dzieci, zwłaszcza w grupie i tak będą właśnie tych zakazanych próbować. Wśród rówieśników dziecko szybko się uczy przez naśladowanie, np. podpatruje, jak inne dzieci rysują albo układają klocki, na obiad je to, co większość dzieci i krzyczy z pozostałymi przedszkolakami, że brokuły są niedobre, mimo że w domu zjada je bez problemu, popisuje się przed kolegami, którzy rozbawieni jego zachowaniem, zachęcają do kolejnych wygłupów.

Czterolatek oprócz bacznej obserwacji rówieśników przygląda się także dorosłym. Potrafi rozpoznać i nazwać pewne zachowania, które wzbudzają jego radość, ale też te, które mu się nie podobają. My – rodzice, musimy bardzo uważać na to, co robimy i w jaki sposób się wypowiadamy, żeby dać dziecku dobry przykład i wzorzec zachowań.

Czterolatek potrafi skupić uwagę na około 10-20 minut, ale w momencie, gdy robi coś bardzo dla niego interesującego, jego koncentracja znacznie się wydłuża. Wszystko zależy od wykonywanej czynności.

Dziecko potrafi dostosować się do panujących w grupie zwyczajów, zaleceń rodziców i norm kulturowych, bez konieczności upominania go co chwilę. Czterolatki mają już świadomość tego, że w różnych sytuacjach należy zachować się inaczej, a co najważniejsze, dziecko jest zdolne do refleksji i weryfikacji swojego zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top