W piątym miesiącu ciąży wyraźnie odczuwasz już ruchy dziecka i przed Tobą bardzo ważne USG, na którym możesz poznać jego płeć. Zmiany nastrojów stają się normą, dlatego nie powinien dziwić Cię fakt, że jednego dnia jesteś szczęśliwa, a drugiego czujesz strach i niepokój.
Jesteś już w połowie ciąży, pewnie zaczynasz kompletować wyprawkę dla maluszka i urządzać pokoik. Zanim jednak opowiem Ci, co dzieje się w piątym miesiącu ciąży, zapraszam do przeczytania wcześniejszych tekstów, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z nimi zapoznać:
Emocje w piątym miesiącu ciąży
W okresie ciąży, jak już wiesz, zmiany nastrojów są zupełnie normalne. Bardziej odczuwasz emocje, takie jak smutek, czy radość, które mieszają się ze sobą nieustannie. Jednego dnia jesteś przepełniona radością i wdzięcznością, a następnego boisz się o dziecko i o to, czy będziesz dobrą mamą. To jest zupełnie normalne.
W ciąży możesz być bardzo roztargniona, więc to, że włożysz czyste naczynia do zmywarki, zamiast schować do szafki, jest zupełnie normalne.
Staraj się unikać stresów, oglądaj pozytywne filmy, które dobrze Cię nastroją, słuchaj muzyki relaksacyjnej, wizualizuj sobie chwile spędzone z maluszkiem. Rozmawiaj z bliskimi osobami o swoich uczuciach, nie zamykaj się i nie duś w sobie emocji. Te wszystkie rzeczy powinny Ci pomóc, gdy obudzisz się w kiepskim nastroju.
Twoje ciało w piątym miesiącu ciąży
W piątym miesiącu ciąży może na brzuchu pojawić się brunatna linia, tzw. linea nerga, biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Nie każda kobieta tę linię ma, jedne mają tylko delikatnie zaznaczoną, inne zaś bardzo grubą i widoczną. Na twarzy i ciele mogą pojawić się przebarwienia skórne, które znikną po porodzie, ale to również nie jest regułą. Możesz zauważyć, że Twoja skóra, która kiedyś była bardzo sucha, nagle jest mocno przetłuszczająca albo odwrotnie. Te wszystkie zmiany powinny wrócić do normy po urodzeniu dziecka.
W piątym miesiącu ciąży, gdy brzuszek jest już spory, możesz zauważyć, że puchną Ci nogi i stopy. Jest to dobry czas na zakup nowych butów, takich, które nie będą uciskały. Zatrzymanie wody w organizmie jest bardzo częste i niestety bywa przykre, dlatego często leż z lekko uniesionymi nogami w górze.
W tym czasie mogą nasilić się bóle głowy i pojawić zawroty głowy, związane z przeniesieniem środka ciężkości oraz z tym że naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle. Dlatego bardzo ważne są częste kontrole ciśnienia tętniczego.
Dziecko w piątym miesiącu ciąży
W piątym miesiącu ciąży czujesz już ruchy dziecka, ale nadal nie są to wyraźne kopniaki, czy szturchnięcia, nadal bardziej przypominają pękające pęcherzyki powietrza albo łaskotanie. Jest to niezwykle kojące dla każdej mamy, dlatego głaszcz często brzuch i pozwól przyszłemu tacie również na tę pieszczotę. Dziecko będzie to czuło, a ten dotyk będzie dla niego uspokajający.
WAŻNE! Od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka, które trwają dłużej niż trzy godziny, powinnaś zgłaszać lekarzowi.
W piątym miesiącu ciąży rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Chrząstki i układ chrząstny zamieniają się w kości, a zmysły intensywnie się rozwijają. Dziecko słyszy bicie Twojego serca, szum krwi przepływającej przez żyły i powoli zaczyna słyszeć głosy dochodzące z zewnątrz.
Większość rodziców czeka na ten czas w ciąży, ponieważ można już potwierdzić płeć dziecka. Jeśli tylko maluszek jest ułożony odpowiednio, można właściwie ze 100% pewnością określić, czy to chłopiec, czy dziewczynka.
Pod koniec piątego miesiąca ciąży, dziecko:
- mierzy 18-20 cm,
- waży ok. 0,5 kg
- ma brwi, rzęsy i włosy
Ważne badania w piątym miesiącu ciąży
Bardzo ważnym badaniem w tym okresie, jest tzw. USG połówkowe. Lekarz wówczas, poza tym, że określi płeć dziecka, sprawdzi również wymiary głowy, określi budowę mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Sprawdzi serduszko, żołądek, nerki i innych narządów.