Szósty miesiąc ciąży

szósty miesiąc ciąży

Wraz z szóstym miesiącem ciąży kończy się drugi trymestr. Brzuszek jest coraz większy, dziecko ćwiczy kopniaki i kuksańce, które czujesz już bardzo wyraźnie. Twoja świadomość tego, że czas biegnie bardzo szybko, przyprawia Cię czasem o stres, ale nie martw się, zdążysz się przygotować, zanim maluszek zdecyduje się opuścić bezpieczny domek.

Zanim jednak opowiem Ci, co dzieje się w szóstym miesiącu ciąży, zapraszam do przeczytania wcześniejszych tekstów, jeśli jeszcze nie miałaś okazji się z nimi zapoznać:

Emocje w szóstym miesiącu ciąży

Koniec drugiego trymestru bardzo często przynosi zmęczenie i znużenie oczekiwaniem na dziecko. Coraz częściej myślisz o tym, że nie możesz się doczekać, gdy urodzisz dziecko i wrócisz do poprzedniej figury, sprawności i aktywności. Nie wyrzucaj sobie takich myśli i nie przejmuj się. To zupełnie normalny i naturalny objaw kobiety w zaawansowanej ciąży.

Niestety w tym okresie możesz mieć problemy ze snem, które nie nastrajają Cię dobrze. Brak snu powoduje rozdrażnienie i płaczliwość. Możesz czuć coraz większy lęk przed porodem i tym, co się wydarzy, gdy na świat przyjdzie Twój maluszek.

Twoje ciało w szóstym miesiącu ciąży

W szóstym miesiącu ciąży Twój brzuszek jest już spory, a Ty ważysz ok. 6 kg więcej. Mogą w tym czasie pojawiać się różne dolegliwości. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest mocno nadwyrężony, więc bóle są właściwie nieuniknione. Możesz zauważyć, że puchną Ci ręce i nogi, zwłaszcza, gdy w trzeci trymestr ciąży wchodzisz latem, kiedy jest naprawdę gorąco.

Twoja skóra wyraźnie się napręża, dlatego stosuj regularnie kosmetyki, które nawilżą skórę, ale nie tylko wokół brzucha. Pamiętaj również o piersiach, udach i pośladkach. Wmasowuj krem z dużą starannością, a z pewnością rozstępy, jeśli się pojawiają, po porodzie nie będą takie duże, a być może nawet znikną. Pamiętaj, aby stało się to Twoim rytuałem wieczornym po kąpieli, bo tylko systematyczność da Ci pożądane efekty.

Końcem drugiego i początkiem trzeciego trymestru ciąży kobiety bardzo często narzekają na problem nietrzymania moczu. Jest to duży dyskomfort, ale można sobie z tym poradzić. Dolegliwość spowodowana jest uciskiem macicy na pęcherz moczowy. Najczęściej do tej przykrej sytuacji dochodzi, gdy się śmiejesz, kichasz lub kaszlesz. Noś wkładki i ćwicz mięśnie Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży

Twoje dziecko w szóstym miesiącu ciąży ma już właściwie ukształtowaną twarz i zaczyna otwierać oczy. Powoli kształtuje swój własny rytm dobowy snu i czuwania, który, co jest niesamowite, zostaje z dzieckiem nawet po urodzeniu.

Płuca dziecka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, ale wchodzą właściwie w ostatni etap formowania. Zaczyna się produkcja substancji, która nie dopuszcza do sklejania się pęcherzyków płuc i tym samym umożliwia swobodne oddychanie dziecka.

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży:

  • mierzy ok. 38 cm
  • waży ok. 1 kg

Ważne badania w szóstym miesiącu ciąży

Najważniejszym badaniem w szóstym miesiącu ciąży jest test obciążenia glukozą. Najczęściej badanie wykonywane jest ok. 25 tygodnia ciąży po to, aby wykluczyć cukrzycę ciążową. Badanie jest bardzo ważne, ponieważ niewykryta cukrzyca ciążowa może uszkodzić płód, dlatego zrobienie tego badania jest tak ważne.

Jeśli okaże się, że z badań wyjdzie, że masz cukrzycę ciążową, lekarz ginekolog skieruje Cię do diabetologa, a ten z kolei zaleci ścisłą dietę i kontrolne badania cukru w domu przed i po każdym posiłku. Nie martw się, jeśli wynik będzie pozytywny, dieta najczęściej rozwiązuje problem cukrzycy.

Oprócz testu obciążenia glukozą lekarz ginekolog zleci Ci podstawowe badania, które wykonujesz w każdym miesiącu, czyli: badania ogólne moczu, morfologię krwi, pH wydzieliny pochwowej, ciśnienie, wagę oraz zbada wysokość dna macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top