Pierwszoklasista – nowy etap w życiu

siedmiolatek

Siedmiolatek to już nie jest beztroskie dziecko, a uczeń szkoły podstawowej. Jeśli nie zdecydowałaś się na wcześniejszą edukację szkolną, teraz przyszedł ten moment. To bardzo ważny czas dla całej rodziny. Wiele uwagi trzeba poświęcić dziecku, dużo z nim rozmawiać i obserwować emocje. O tym jest dzisiejszy artykuł.

Przed Twoim dzieckiem stoją nowe cele i obowiązki, a także wyzwania, którym chętnie będzie stawiał czoło. Jeśli jesteś rodzicem siedmiolatka, sprawdź, co powinien umieć i jak w pozytywny sposób wspierać jego rozwój na tym ważnym etapie życia.

Mam nadzieję, że miałaś czas zapoznać się z tekstami na temat rozwoju dziecka, które opublikowałam do tej pory. Jeśli nie, to zachęcam Cię do przeczytania kilku wcześniejszych publikacji:

  • o pierwszych 30. dniach życia dziecka, który znajdziesz TUTAJ,
  • o pierwszym roku życia dziecka, który możesz przeczytać, klikając link TUTAJ,
  • o zbuntowanym dwulatku, który znajdziesz TUTAJ,
  • o buncie trzylatka i o tym, jak sobie z tym radzić, który znajdziesz TUTAJ,
  • o wyzwaniach rozwojowych czterolatka, który przeczytasz, klikając link TUTAJ,
  • o pozytywnej dyscyplinie w kontekście rozwoju pięciolatka, który znajdziesz TUTAJ,
  • o rozwoju emocjonalnym sześciolatka i jego gotowości do szkoły przeczytasz TUTAJ.

Siedmiolatek w szkole

Najważniejsza zasada – nie zmuszaj dziecka do nauki, ale zachęcaj, pokazuj, że to jest fajna sprawa umieć różne ciekawe rzeczy. Powtarzaj jak mantrę, że wiedza to potęga i że nikt mu tego nie zabierze, a może bardzo dużo zyskać w całym swoim życiu. Choć dla siedmioletniego dziecka to niewiele znaczy, nauka nie tylko pisania i czytania, ale również życia, jest dla niego bardzo cenna; doceni ją w przyszłości.

Dla dziecka w tym wieku akceptacja rówieśników jest najważniejszą sprawą, dlatego spodziewaj się, że po powrocie ze szkoły pierwsze co usłyszysz, to informacje o tym co, kto i komu zrobił albo z kim najlepiej Twoje dziecko się bawiło, kogo lubi, a kogo niekoniecznie. W wieku siedmiu lat pojawiają się także pierwsze rywalizacje i porównywanie się z innymi. Twoje dziecko może zadawać liczne pytania, chętnie uczyć się i pogłębiać swoją wiedzę lub wręcz przeciwnie, niechętnie siadać do książek i nauki. Jest to więc bardzo dobry moment, aby zachęcać swoją pociechę do systematycznej nauki oraz zainteresować ją otaczającym światem.

Nie zmuszaj jednak dziecka do odrabiania lekcji za wszelką cenę, tylko staraj się w naturalny sposób rozbudzić jego dziecięcą ciekawość oraz zainteresować nauką. Chwal jak najczęściej nawet za najmniejsze postępy oraz zachęcaj do doskonalenia nowych umiejętności. Staraj się także, aby nauka nie kojarzyła mu się z przykrym obowiązkiem, tylko z czymś przyjemnym i pozytywnym.

Siedmiolatek w domu

Siedmioletnie dziecko potrafi już naprawdę bardzo dużo:

  • umie samodzielnie spakować swój plecak do szkoły,
  • przygotować sobie kanapki,
  • posprzątać swój pokój,
  • pomaga także w myciu naczyń czy odkurzaniu.

Dziecko w tym wieku jest zazwyczaj bardzo chętne do pomocy, choć są jeszcze czynności, których nie potrafi wykonać dobrze. Warto uczyć dziecko tego, że liczy się to, że próbuje, podejmuje działanie i że wreszcie mu się uda wykonać dobrze jakąś czynność. Nauka nastawienia na rozwój właśnie polega na tym, aby dziecko w procesie dojścia do jakiejś umiejętności, miało poczucie, że ważna jest próba, nie sam cel.

Siedmiolatek w otoczeniu rówieśników

Siedmiolatek doskonale zna otaczający go świat, ale jeszcze nie jest doskonały w odczytywaniu swoich emocji, choć wyraża je bardzo dobrze. Oczywiście potrafi panować nad negatywnymi uczuciami, ale może się zdarzyć, że nie będzie ich rozumieć.

Pójście do szkoły, zmiana otoczenia, nowi koledzy i koleżanki to czynniki, które bardzo mocno wpływają na emocje dziecka. Dlatego musisz bacznie obserwować swoją pociechę i każdego dnia rozmawiać i słuchać, co Twój siedmiolatek ma Ci do powiedzenia. Najczęściej będą to rzeczy, które wydadzą Ci się błahe, ale wśród nich, możesz usłyszeć coś, czemu powinnaś się przyjrzeć dokładniej.

Dziecku w tym wieku coraz bardziej zaczyna zależeć na tym, co inni myślą na jego temat oraz jak jest postrzegany w swoim otoczeniu. Warto więc wspierać dziecko w kontaktach z rówieśnikami oraz umożliwić dziecku częsty kontakt z innymi dziećmi, nie tylko w godzinach szkolnych. Dzięki częstemu przebywaniu w gronie swoich rówieśników dziecko będzie miało możliwość prowadzenia dyskusji, wyrażania swoich opinii oraz nauki współpracy i funkcjonowania w grupie.

Etap, w którym dziecko idzie do szkoły jest niezwykle istotny, w perspektywie jego dorosłego życia.

To już ostatni tekst z cyklu kalendarza rozwojowego dziecka. Mam nadzieję, że te artykuły były dla Ciebie pomocne i że w razie potrzeby będziesz do nich sięgać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top